2025-04-25
Plakat informacyjny w związku z krakowskimi obchodami Święta Narodowego 3 Maja. Od góry bliżej prawej strony napis: Święto Narodowe 3 Maja 2025. dalej poniżej: 9.45 - Powiśle, złożenie kwiatów przy Pomniku Polski Walczącej, 10.00 - katedra na Wawelu, msza święta w intencji Ojczyzny, 11.30 - plac o. A. Studzińskiego, złożenie kwiatów przy Krzyżu Katyńskim, pochód patriotyczny na plac J. Matejki, 12.00 - plac J. Matejki, uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza z Wojskową Asystą Honorową: odegranie hymnu państwowego, wręczenie odznaczeń państwowych i aktów nadania obywatelstwa polskiego, przemówienie Wojewody Małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara, złożenie wieńców, defilada pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych i formacji kawalerii konnej, 11.00-15.00 - planty przy Barbakanie, stoiska promocyjno-informacyjne służb mundurowych. U dołu logotyp wojewody małopolskiego, cytat zapraszający, podpis, zdjęcie wojewody Klęczara.

Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar zaprasza mieszkańców Krakowa i całego województwa małopolskiego do udziału w obchodach Święta Narodowego 3 Maja w Krakowie. To jedno z najważniejszych dni w kalendarzu polskich świąt narodowych. W tym roku świętujemy 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej ustawy zasadniczej.

Siła wspólnoty
Uroczystości związane z obchodami Święta Narodowego 3 Maja to okazja, by w sercu Krakowa wspólnie oddać hołd twórcom tej Konstytucji i przypomnieć sobie wartości, które z niej wynikają: wolność, siłę wspólnoty, szacunek dla państwa. To nasze wspólne święto, dlatego zachęcam do udziału w uroczystościach – całymi rodzinami, z dziećmi, z przyjaciółmi. Z biało-czerwoną flagą w ręku – dumnie i radośnie – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Obchody rozpoczną się 3 maja o godz. 9.45 na Powiślu, gdzie przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej wojewoda Klęczar złoży wieniec.  

Uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny odbędzie się w Katedrze na Wawelu o godzinie 10.00. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita krakowski, ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski.

Po mszy, ok. godz. 11.00, na Wzgórzu Wawelskim będą rozdawane biało-czerwone flagi.

2025-04-29
Wybuch w miejscowości Grębynice (gmina Zielonki)

Po godzinie 19.00 służby otrzymały zgłoszenie dotyczące wybuchu w miejscowości Grębynice (gmina Zielonki). Jak podaje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, zdarzenie miało miejsce podczas ćwiczeń Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w remizie.

Szklany zbiornik pompowano powietrzem w celu zaprezentowania, ile go pomieści. Zbiornik jednak eksplodował.

Zadysponowano 5 zespołów ratownictwa medycznego oraz 2 śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Podczas triage stan 6 poszkodowanych został oceniony jako lekki (kolor zielony w triage). To 5 dzieci i 1 dorosły.

2025-04-29
Na białym tle wielkimi literami czarny napis - stop agresji wobec osób ratujących życie.

Jestem wstrząśnięty zdarzeniem, które miało dziś miejsce w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Lekarz, którego misją jest ratowanie zdrowia i życia, staje się obiektem ataku nożownika. I sam wskutek tego ataku traci życie.

Składam kondolencje bliskim i współpracownikom. Wyrażam zarazem pełną solidarność ze środowiskiem personelu medycznego Krakowa i Małopolski.

Podnoszenie ręki na osoby niosące pomoc jest skandaliczne i niedopuszczalne! Niedawno zainicjowaliśmy kampanię STOP AGRESJI WOBEC RATOWNIKÓW, ale – jak widzimy – obiektem agresji staje się cały personel medyczny. Granica została przekroczona. Nie ma naszej zgody na takie zachowania! Czas się opamiętać. Wszyscy musimy powiedzieć zaprotestować i zgodnie mówić STOP AGRESJI WOBEC MEDYKÓW! 


Krzysztof Jan Klęczar
Wojewoda małopolski

2025-04-28
Zdjęcie grupowe wojewodów i marszałków biorących udział w Wyższym Kursie Ochrony Ludności wraz z kierownictwem MSWiA i przedstawicielami Komendy Głównej PSP.

– Wojewodowie i marszałkowie województw muszą mieć wiedzę i działać wspólnie. Samorząd jest jednym z filarów całego systemu ochrony ludności i zarządzania kryzysowego – powiedział minister Tomasz Siemoniak. W poniedziałek, 28 kwietnia br. szef MSWiA uczestniczył w Akademii Pożarniczej w oficjalnym rozpoczęciu Wyższego Kursu Ochrony Ludności dla wojewodów i marszałków.

W trzydniowym szkoleniu uczestniczy wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Wyższe Kursy Ochrony Ludności odbywają się w ramach ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Ich celem jest przygotowanie organów administracji publicznej do realizacji zadań związanych z ochroną ludności i obroną cywilną.

2025-04-28
Grafika informacyjna: 2 maja dniem wolnym od pracy w MUW

W tym roku Święto Narodowe Trzeciego Maja przypada w sobotę. Dlatego Prezes Rady Ministrów wyznaczył piątek 2 maja dniem wolnym od pracy dla członków korpusu służby cywilnej.

2 maja Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie będzie zatem nieczynny.

Jak w każdy dzień wolny i święto, 24 godziny na dobę pracować będzie Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Dyżurować będzie też Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

2025-04-26
Na zdjęciu wicewojewoda Elżbieta Achinger w różowej marynarce oraz uśmiechnięty Paweł Lechowski z odznaczeniem przypiętym do klapy marynarki i bordowym pudełeczkiem trzymanym w rękach.

Na przełomie lat 80. i 90. pracował w Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Jest etnologiem, kolekcjonerem i wybitnym romologiem. W Muzeum Etnograficznym w Krakowie odbył się benefis Pawła Lechowskiego – wielkiego przyjaciela i orędownika Romów w Polsce. W uroczystości uczestniczyła I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.

– Pan Paweł Lechowski to szczególna postać w środowisku naukowców zajmujących się tematyką romską. Ze swoją niezwykle szeroką wiedzą pełni ważną rolę na niwie kultury polskiej. Ten benefis to nie tylko celebracja dorobku jednego człowieka. To także swego rodzaju przypomnienie i pokazanie, jak wielką moc ma kultura, kiedy wkład w jej kształt mają ludzie z pasją i ogromną wrażliwością – mówi wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.

Benefis był okazją do uhonorowania Pawła Lechowskiego. Wicewojewoda Elżbieta Achinger wręczyła mu Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

2025-04-25
Zakończenie pierwszej tury szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej dla małopolskich wójtów burmistrzów i prezydentów miast. Na zdjęciu wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz uczestnicy szkolenia

Dzisiaj zakończyła się I tura szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej dla małopolskich wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, organizowanych z ramienia wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara.

Szkolenie obejmuje takie zagadnienia jak: krajowe i międzynarodowe regulacje prawne; przygotowanie, planowanie oraz organizacja i funkcjonowanie ochrony ludności i obrony cywilnej; kierowanie bezpieczeństwem w różnych stanach funkcjonowania państwa; ochrona ludności w sytuacjach kryzysowych; organizacja Systemu Bezpiecznej Łączności Państwowej; współpraca, wsparcie i współdziałanie w ochronie ludności i obronie cywilnej, w tym współpraca z organizacjami pozarządowymi.

wstecz    do góry     drukuj