Sytuacja pogodowa w Małopolsce – stan na godz. 12.00
2025-07-09

Przekazujemy aktualne informacje o sytuacji pogodowej w Małopolsce.

1. Na rzekach mamy przekroczony jeden stan alarmowy (rzeka Sękówka – stacja Gorlice) i przekroczone stany ostrzegawcze na kilku stacjach (rzeki: Biała, Dunajec, Białka, Biały Dunajec).
2. Dziś od północy do godziny 12.00 strażacy otrzymali 88 zgłoszeń – najwięcej na Podhalu (KP PSP Zakopane – 31; KP Nowy Targ – 9). Interwencje to głównie udrażnianie przepustów i usuwanie połamanych gałęzi ze szlaków komunikacyjnych.
3. Bez prądu jest ok. 1,8 tys. osób (27 stacji; najwięcej w gminie Krzeszowice). Awarie są na bieżąco usuwane.
4. Pogotowia przeciwpowodziowe wprowadzone zostały w gminach Kęty i Brzeszcze oraz mieście Grybowie.

5. MPL Balice: operacje lotnicze prowadzone zgodnie z harmonogramem. Wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne. PKP nie zgłasza zakłóceń.
6. Łączna rezerwa powodziowa zbiorników wynosi 340 mln m3. Jest to o 70 mln m3 więcej niż wynika z obowiązujących rezerw powodziowych na tych zbiornikach. (więcej: https://www.gov.pl/web/wody-polskie-krakow/sytuacji-hydrologiczna-w-regionie-wodnym-gornej-zachodniej-wisly-pojemnosci-powodziowe-zbiornikow-retencyjnych).
7. W Nadleśnictwie Dąbrowa Tarnowska silne porywy wiatru, które miały miejsce w ostatnich dniach, wyrządziły rozległe, rozproszone szkody w drzewostanach. Wstępne szacunki mówią o stratach wynoszących około 5 tysięcy metrów sześciennych drewna. Na miejscu nieustannie pracują służby leśne wykonując prace porządkowe, aby jak najszybciej przywrócić dostępność terenów leśnych i zminimalizować ryzyko dalszych zagrożeń. W trosce o bezpieczeństwo turystów i wszystkich odwiedzających lasy, Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska, wprowadziło czasowy zakaz wstępu do lasu na terenie leśnictw Wierzchosławice i Bielcza. Zakaz obowiązuje do najbliższego piątku włącznie. Więcej: https://www.facebook.com/share/v/16trmHWeWu/.
8. Ostrzeżenia pogodowe cały czas obowiązują. W związku z prognozowanymi opadami burzowymi spodziewane są gwałtowne wzrosty poziomu wody oraz lokalne podtopienia (szczególnie w zlewniach zurbanizowanych).
9. Nieustająco apelujemy o ostrożność. Unikajcie przebywania pod drzewami, słupami energetycznymi i metalowymi konstrukcjami. Zostańcie w domu, jeśli to możliwe. Jeśli jesteście na zewnątrz, poszukajcie schronienia w budynku – NIE chowajcie się pod drzewem! Nie zbliżajcie się do wezbranych rzek. Nie wjeżdżajcie samochodem na zalane drogi – nawet niewielka ilość wody może unieruchomić pojazd. 


Foto: RDLP w Krakowie

20250709_wiatrolom20250709_zakaz_wstepu_do_lasu20250709_stacje_hydro
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj