– Wojewodowie i marszałkowie województw muszą mieć wiedzę i działać wspólnie. Samorząd jest jednym z filarów całego systemu ochrony ludności i zarządzania kryzysowego – powiedział minister Tomasz Siemoniak. W poniedziałek, 28 kwietnia br. szef MSWiA uczestniczył w Akademii Pożarniczej w oficjalnym rozpoczęciu Wyższego Kursu Ochrony Ludności dla wojewodów i marszałków.
W trzydniowym szkoleniu uczestniczy wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Wyższe Kursy Ochrony Ludności odbywają się w ramach ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Ich celem jest przygotowanie organów administracji publicznej do realizacji zadań związanych z ochroną ludności i obroną cywilną.
– Przeszkoliliśmy starostów, prezydentów miast. Z wieloma z nich miałem okazję rozmawiać po szkoleniu – powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.
Szef MSWiA odniósł się też do wdrażania rozwiązań zawartych w ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej.
– Jesteśmy w trakcie wydawania kolejnych aktów wykonawczych. Mamy świadomość, jaka to duża odpowiedzialność. Od tego zależy, jak będą wyglądały budowle ochronne, jak będą przeprowadzane różne działania – zaznaczył.
Minister Tomasz Siemoniak podkreślił, że samorząd jest filarem całego systemu ochrony ludności. Nawiązał przy tym do sytuacji związanych z powodzią. Jednocześnie tłumaczył, dlaczego tak ważne było zorganizowanie szkolenia w tym konkretnym gronie.
– Marszałek, przy dobrej współpracy z administracją rządową, jest w stanie bardzo wiele zrobić. Tutaj nie ma kolizji, nie ma konfliktu, ale może być dobre współdziałanie – mówił.
Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej
Minister Tomasz Siemoniak zwrócił uwagę na zagadnienie przywództwa w czasie kryzysu i to, jak ważna dla społeczeństwa jest ta rola. Poinformował także o aktualnym stanie prac nad Programem Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej.
– W ostatni piątek zrobiliśmy milowy krok. Rządowy Zespół Ochrony Ludności zaakceptował Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. To jest dokument, który wypracowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz minister ds. społeczeństwa obywatelskiego. W ciągu najbliższych tygodni będzie czekał na przyjęcie przez Radę Ministrów – przekazał.
– Pracujemy także nad Funduszem Bezpieczeństwa i Obrony. To są te pieniądze z KPO, które mogą być skierowane na różne przedsięwzięcia z obszaru bezpieczeństwa i ochrony ludności – dodał.
Szkolenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej
6 lutego 2025 r. minister spraw wewnętrznych i administracji podpisał rozporządzenie w sprawie programów szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej oraz wymagań dla podmiotów prowadzących szkolenia. Pierwsze szkolenia dla starostów i prezydentów miast na prawach powiatu Akademia Pożarnicza rozpoczęła już 10 lutego 2025 roku. Aktualnie odbyły się 24 edycje szkoleń/kursów z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej dla poziomu powiatowego. Przeszkolono już 234 starostów i prezydentów miast na prawach powiatów.
Źródło: MSWiA