Współczesne zagrożenia zdrowotne dzieci i młodzieży, w tym w szczególności w zakresie zdrowia psychicznego, to temat konferencji skierowanej do dyrektorów, nauczycieli, pedagogów i psychologów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wydarzenie przygotowane zostało przez Państwową Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie. W imieniu wojewody małopolskiego dr. inż. Krzysztofa Jana Klęczara uczestniczyła w nim I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.
Obecni byli także m.in. małopolski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Andrzej Hawranek oraz państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Krakowie dr n. med. Ewa Wiercińska.
- Odpowiedzialność za przyszłość każe nam zintensyfikować efektywne działania na rzecz ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży – szczególnie w świetle zagrożeń, jakie niosą ze sobą wyzwania współczesności. Jestem przekonany, że dzisiejsze spotkanie stanie się okazją do wymiany spostrzeżeń, określenia szans i wypracowania rozwiązań adekwatnych do zdiagnozowanych problemów. Wierzę, że wspólnymi siłami, na wielu poziomach i za pomocą różnych instrumentów możemy zadbać o dobrą jakość życia młodych ludzi – przekazał w liście skierowanym do uczestników wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. List odczytała wicewojewoda Elżbieta Achinger.
Według danych UNICEF Polska – drugą najczęstszą przyczyną śmierci młodych osób w Europie jest samobójstwo. Szacuje się, że co siódme dziecko na świecie zmaga się z problemami psychicznymi, a w Polsce stałej pomocy specjalistów wymaga aż 630 tys. dzieci.
Wśród poruszanych podczas konferencji tematów znalazły się m.in. takie zagadnienia jak: samouszkodzenia wśród dzieci i młodzieży, rola nauczycieli w rozpoznawaniu zagrożeń dla zdrowia psychicznego uczniów, prawne aspekty udzielania pierwszej pomocy w szkole.
Źródło: https://unicef.pl/chce-pomoc/nasze-akcje/ratowanie-zycia-dzieci/kryzys-zdrowia-psychicznego