Rozpoczynamy szkolenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej dla małopolskich wójtów, burmistrzów i prezydentów miast
2025-04-23

To stojący na czele jednostek samorządu terytorialnego są pierwszym ogniwem w ochronie ludności. To oni ostrzegają i alarmują mieszkańców o zagrożeniach oraz zapewniają im bezpieczeństwo. Małopolscy wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast będą podnosić swoje kompetencje w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej. Zainaugurowane dziś szkolenia zasadnicze – w oparciu o porozumienie zawarte z wojewodą małopolskim Krzysztofem Janem Klęczarem – przeprowadzą Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie.

W inauguracji trzydniowego szkolenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej dla samorządowców wzięli udział: małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie bryg. Przemysław Przęczek, komendant Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie nadbryg. Piotr Filipek, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Andrzej Pasek, II zastępczyni dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego MUW i pełnomocniczka wojewody do spraw koordynacji w zakresie wdrażania i realizacji zadań wynikających z ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej na obszarze województwa małopolskiego Justyna Czopek.

– To szkolenie jest kluczowym elementem w budowaniu świadomości roli ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Samorządy odgrywają pierwszoplanową rolę w systemie bezpieczeństwa państwa. To właśnie tu, na poziomie lokalnym, podejmowane są bowiem pierwsze działania w przypadku zagrożenia. To właśnie samorządowcy są najbliżej mieszkańców i znają ich potrzeby. Rozpoczynamy szkolenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej dla małopolskich wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Chcemy zbudować skuteczny, spójny i profesjonalny system reagowania na sytuacje kryzysowe. Dziękuję Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie za zaangażowanie w przygotowanie i realizację szkoleń – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Celem szkoleń jest przygotowanie osób stojących na czele jednostek samorządu terytorialnego do efektywnego wykonywania zadań z zakresu zarządzania kryzysowego, ochrony ludności i obrony cywilnej w przypadku wystąpienia wszelkiego rodzaju zagrożeń.

Program szkolenia obejmuje m.in. takie zagadnienia, jak:
   •  krajowe i międzynarodowe formy prawne ochrony ludności i obrony cywilnej,
   •  przygotowanie i planowanie oraz organizacja i funkcjonowanie ochrony ludności i obrony cywilnej,
   •  kierowanie bezpieczeństwem w różnych stanach funkcjonowania państwa,
   •  ochrona ludności w sytuacjach kryzysowych,
   •  organizacja Systemu Bezpiecznej Łączności Państwowej,
   •  współpraca, wsparcie i współdziałanie w ochronie ludności i obronie cywilnej, w tym współpraca z organizacjami pozarządowymi.

Podczas warsztatów omawiane są również: psychologiczne aspekty zarządzania kryzysowego, organizacja pierwszej pomocy przedmedycznej, pomoc humanitarna, kwestie związane z zapewnieniem pomocy czy wykrywanie zagrożeń, powiadamianie, ostrzeganie i alarmowanie. Poruszane są również procedury ewakuacji i przyjęcia zarówno ludzi i zwierząt, jak i mienia oraz dóbr kultury, a także kwestie środków indywidualnej i zbiorowej ochrony.

Uczestnicy mają też okazję do wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce podczas gry decyzyjnej i warsztatów w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej. Analizowane są przypadki zagrożeń takich jak powódź, zanieczyszczenie wody pitnej czy pożary wielkopowierzchniowe.

Szkolenia dla małopolskich samorządowców będą odbywały się turami i zakończą się w przewidzianym w ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej czasie, tj. do końca czerwca tego roku.

* * *
Starostowie oraz prezydenci miast na prawach powiatu ukończyli Wyższy Kurs Ochrony Ludności w Akademii Pożarniczej w Warszawie. Natomiast wójtowie i burmistrzowie mają się szkolić w swoich regionach – ustawa nakłada na wojewodów obowiązek zorganizowania takiego przeszkolenia.


20250423_szkolenie_OLiOC 20250423_szkolenie_OLiOC 20250423_szkolenie_OLiOC 20250423_szkolenie_OLiOC 20250423_szkolenie_OLiOC 20250423_szkolenie_OLiOC 20250423_szkolenie_OLiOC 20250423_szkolenie_OLiOC
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj