W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się dziś wyjazdowe posiedzenie Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP pod przewodnictwem posłanki Wandy Nowickiej. Uczestniczyli w nim członkowie Komisji, II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek, przedstawiciele resortów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Edukacji, a także małopolskich i ogólnopolskich instytucji działających na rzecz mniejszości narodowych.
Po posiedzeniu odbył się briefing prasowy podsumowujący spotkanie.
– W Polsce mamy 14 mniejszości narodowych i etnicznych, z czego każda jest reprezentowana w Małopolsce. Z punktu widzenia Komisji spotkanie w Krakowie miało szczególne znaczenie, ponieważ zazwyczaj obrady odbywają się w Sejmie. Tym razem niezwykle ważne było dla nas to, że wzięli w nim udział także przedstawiciele organizacji społecznych, w tym tych zrzeszających mniejszości narodowe i etniczne. Z naszych obrad wynika, że sytuacja mniejszości się poprawiła, jednak wciąż daleka jest od ideału. Problemy, z jakimi się borykają, są liczne – dotyczą m.in. kwestii finansowych czy braku skutecznego rozwiązywania ich spraw. Wszystkim nam bardzo zależy na tym, aby sytuacja mniejszości uległa poprawie. Mamy konkretne pomysły, co należy zrobić, i zamierzamy podejmować w tym kierunku dalsze działania – mówi posłanka na Sejm RP, przewodnicząca Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Wanda Nowicka.
– Wdrożenie nowelizacji ustawy o językach regionalnych to kwestia najbliższych miesięcy. Z pewnością całe to doświadczenie, które zebraliśmy dziś w Krakowie podczas posiedzenia, będzie bardzo cenne i przydatne. Nie mogę się doczekać kolejnych takich spotkań i dalszego poznawania perspektywy mniejszości narodowych i etnicznych w całej Polsce – mówi poseł na Sejm RP Adam Gomoła.
– Funkcja, którą pełnię, to odpowiedź Pana Marszałka na prośby ze strony przedstawicieli wszystkich grup mniejszościowych w Polsce o to, aby stworzyć pewne warunki wsparcia dla tych mniejszości. Same mniejszości już z nazwy są słabszymi, mniejszymi, stąd też to zapotrzebowanie na pomoc jest bardzo duże. Jesteśmy w przededniu przyjmowania małej ustawy, która będzie tworzyła pewne struktury w Kancelarii Sejmu wspierające działalność mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce – mówi doradca Marszałka Sejmu RP ds. mniejszości narodowych i etnicznych Ryszard Gala.
– Narodowy Spis Powszechny przeprowadzony w 2021 r. pokazał, że teren województwa małopolskiego zamieszkują przedstawiciele wszystkich mniejszości narodowych i etnicznych. Małopolskie szkoły i placówki oświatowe prowadzą działania wspierające podtrzymywanie tożsamości narodowej i etnicznej uczniów mniejszości romskiej, słowackiej, łemkowskiej, ukraińskiej i ormiańskiej. Jesteśmy w stałym kontakcie z samorządami, na terenie których zamieszkują mniejszości – mówi wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.
Podczas posiedzenia poruszono temat sytuacji i problemów mniejszości narodowych i etnicznych na terenie województwa małopolskiego. Rozmawiano także o aspekcie edukacyjnym.
Następnie członkowie Komisji, już poza Małopolskim Urzędem Wojewódzkim, spotkali się z przedstawicielami mniejszości żydowskiej oraz słowackiej.
Wyjazdowe posiedzenie Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych potrwa dwa dni. We wtorek Komisja spotka się w Maszkowicach ze społecznością romską oraz przedstawicielami władz lokalnych.
Według danych z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku w Małopolsce jest łącznie prawie 3,5 mln osób reprezentujących mniejszości narodowe i etniczne.