Posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie pryszczycy
2025-04-07

W Rządowym Centrum Bezpieczeństwa odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Było ono poświęcone aktualnym oraz planowanym działaniom administracji rządowej w zakresie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pryszczycy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Spotkanie prowadził minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Obecny był również podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Leśniakiewicz. W formule zdalnej w posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele kilku urzędów wojewódzkich, w tym wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara.

Polska pozostaje krajem, w którym nie stwierdzono wirusa pryszczycy, a intensyfikacja działań prewencyjnych MRIRW związana jest z zagrożeniem transmisją wirusa z krajów sąsiednich, gdzie choroba występuje i gdzie potwierdzane są kolejne ogniska pryszczycy. 

Przypominamy, że w Polsce obowiązuje zakaz transportu żywych zwierząt parzystokopytnych (w szczególności z gatunków: bydło, owce, kozy i świnie), produktów pochodzenia zwierzęcego oraz obornika, słomy i siana z tych terenów Słowacji i Węgier, które objęte są ogniskami pryszczycy oraz ze stref buforowych, bezpośrednio związanych z potwierdzonymi ogniskami (strefy wyznaczają narodowe służby sanitarne Słowacji, Węgier i Austrii).

Transport żywych zwierząt parzystokopytnych (w szczególności z gatunków: bydło, owce, kozy i świnie), produktów pochodzenia zwierzęcego oraz obornika, słomy i siana z innych terenów niż wskazane powyżej, możliwy jest tylko na wyznaczonych przejściach granicznych. W przypadku województwa małopolskiego to przejścia graniczne Chyżne i Piwniczna. Państwowa Straż Pożarna na wskazanych przejściach prowadzi działania dezynfekcyjne.

Cały czas prowadzona jest ścisła współpraca Straży Granicznej, Policji i Służby Celno-Skarbowej pomagająca wytypować niebezpieczne przewozy. Każdy przypadek ujawnienia transportu, w którym mogą być przewożone zwierzęta parzystokopytne lub produkty pochodne od tych zwierząt, jest analizowany przez Służby Weterynaryjne.

– Ponadto do 6 kwietnia 2025 r. powiatowi lekarze weterynarii z województwa małopolskiego przeprowadzili 77 kontroli gospodarstw i podmiotów, które prowadzą działalność taką jak pośrednictwo w obrocie zwierzętami, transport zwierząt, rzeźnie, a do których zostały przemieszczone zwierzęta z terenu wystąpienia pryszczycy. Skontrolowano prawie 1,3 tys. zwierząt, wydano 12 decyzji o objęciu kwarantanną blisko pół tysiąca zwierząt – podaje wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Więcej informacji w bieżących komunikatach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii.


20250407_CZK 20250407_CZK 20250407_CZK 20250407_CZK
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj