Doraźne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie zagrożenia występowania pryszczycy na terenie Małopolski
2025-03-07

Z uwagi na wykrycie ogniska pryszczycy FMD na terenie Węgier, istnieje zagrożenie występowania tej choroby na terenie województwa małopolskiego. W związku z tym wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar zwołał doraźne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W sztabie kryzysowym, któremu przewodniczył wojewoda Klęczar, wzięli udział: II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek, małopolski wojewódzki lekarz weterynarii Lech Pankiewicz wraz ze swoim zastępcą Grzegorzem Kawieckim, a także przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Państwowej Straży Granicznej, Izby Administracji Skarbowej w Krakowie, Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie, Państwowej Straży Rybackiej w Krakowie, Małopolskiej Izby Rolniczej, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz dyrektorzy wydziałów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

– Na terenie Węgier jest ognisko pryszczycy. To choroba mocno zjadliwa u zwierząt kopytnych. W kontakcie z głównym lekarzem weterynarii zwołaliśmy posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Trzeba ograniczyć do maksimum możliwość przedostania się tej choroby do Polski. Co ważne – choroba nie jest groźna dla ludzi. Jest to choroba atakująca bydło i trzodę chlewną. Musimy zrobić wszystko, aby się nie rozprzestrzeniła, ponieważ straty ekonomiczne mogą być bardzo duże  – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Wszystkie ręce na pokład
Wojewoda Klęczar polecił służbom stałe monitorowanie sytuacji.

– Pierwotna informacja wskazywała, że ognisko wystąpiło na terenie Słowacji. Obecnie mamy świeższe dane, które potwierdzają, że ognisko znajduje się na terenie Węgier. Nasz Wojewódzki Inspektorat Weterynarii został poinformowany o zaistniałej sytuacji, a następnie podjęto natychmiastowe działania. Odbyła się narada w ramach Inspektoratu Wojewódzkiego z inspektorami powiatowymi, następnie narada Głównego Lekarza Weterynarii z wojewódzkimi lekarzami oraz posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zwołałem - tłumaczy wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Służby w gotowości
– Wszystkie służby zadeklarowały pełną gotowość do podjęcia działań zmierzających do niewprowadzenia tej choroby na teren Rzeczpospolitej Polskiej. Wszystkie służby we wzajemnym porozumieniu ustalą zasady tego przedsięwzięcia. Mogę zapewnić, że w sprawę są zaangażowane: Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego, Policja, WOT, Państwowa Straż Pożarna, Lekarz Weterynarii. Będą oni bezpośrednio koordynowali działania – mówi II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.

– Nie zmienia to faktu, że my do pracy przystępujemy już teraz. Służby mają swoje wewnętrzne przepisy, które pozwalają takie transporty i takie pojazdy kontrolować pod kątem tego, co dany transport wwozi na teren Rzeczypospolitej Polskiej  – dodaje wicewojewoda.

Szybka reakcja
– Dziękuję Panom Wojewodom za tak szybką reakcję i wszystkim służbom, które nas wspierają w tym działaniu. Sprawa jest bardzo poważna i wiele instytucji jest w to zaangażowanych. Mam nadzieję, że tak, jak stało się to na zachodniej granicy, uda nam się powstrzymać pryszczycę również tutaj od południa i podejmowane przez nas działania będą na tyle skuteczne, że choroba w Polsce się nie pojawi – mówi zastępca małopolskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii Grzegorz Kawiecki.

Zagrożenie dla zwierząt parzystokopytnych
Pryszczyca (Foot and mouth disease – FMD) jest zakaźną i zaraźliwą chorobą wirusową zwierząt parzystokopytnych domowych oraz dzikich. Na zakażenie najbardziej wrażliwe jest bydło, następnie świnie, owce i kozy. Chorobę wywołuje wirus z rodzaju Aphtovirus należący do rodziny Picornaviridae. Kraj, w którym wystąpi FMD, narażony jest na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, a także obowiązkową likwidację stad, w których stwierdzono zakażenie.

Wszelkie informacje na temat źródeł i dróg zakażenia, zasad ochrony zwierząt oraz sytuacji epizootycznej dostępne są na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/pryszczyca

20250307_CZK 20250307_CZK 20250307_CZK 20250307_CZK 20250307_CZK 20250307_briefing 20250307_briefing 20250307_briefing
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj