85 lat temu zapadła tragiczna w skutkach decyzja sowieckich władz o eksterminacji polskich elit. Pochłonęła ona bezpowrotnie życie m.in. żołnierzy Wojska Polskiego, przedstawicieli służb, profesorów, lekarzy, prawników, inżynierów. Odnowiony Krzyż Katyński, który jest w Krakowie miejscem pamięci tego bestialskiego ludobójstwa, powrócił na plac o. Adama Studzińskiego po renowacji, a dziś został poświęcony.
W uroczystości uczestniczyła I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.
Aktu konsekracji dokonał metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. Wcześniej w intencji ofiar zbrodni katyńskiej modlono się w kościele garnizonowym pod wezwaniem św. Agnieszki w Krakowie.
List na uroczystość przekazał wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar.
- Gromadzimy się dziś przy nieco niepozornym, lecz jakże niezwykle treściwym znaku. Krzyż Katyński, który już od prawie 35 lat wpisuje się w krajobraz placu ojca Adama Studzińskiego w Krakowie, staje się dla nas wszystkich doniosłym symbolem niepojętego dramatu i bolesnej prawdy, o którą trzeba było przez dziesięciolecia walczyć i która nadal, uznawana za niewygodną, cięgle bywa niszczona – przekazał w liście wojewoda Krzysztof Jan Klęczar. List odczytała wicewojewoda Elżbieta Achinger.
- Poświęcany dziś po renowacji pomnik Krzyża każe nam na nowo pamiętać o Ofiarach zbrodni katyńskiej. Za bezgraniczną służbę polskiemu państwu przyszło im zapłacić najwyższą cenę. To także ważny symbol mobilizujący nas do tego, aby troszczyć się o prawdę i na jej fundamencie budować przyszłość – podkreślił wojewoda Klęczar.