W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyła się kolejna lekcja obywatelska dla wkraczającej w dorosłość młodzieży licealnej. Tym razem w zajęciach uczestniczyli uczniowie XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie, którym towarzyszył dyrektor szkoły Jerzy Niedenthal. Spotkali się z nimi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz wicewojewodowie Elżbieta Achinger i Ryszard Śmiałek, a także dyrektor generalna MUW Lucyna Gajda.
– Każda młoda osoba wkraczająca w dorosłość powinna mieć świadomość, jak funkcjonuje państwo, a także jakie ma prawa, obowiązki oraz w jaki sposób może wpływać na rzeczywistość wokół siebie. Edukacja obywatelska to nie tylko teoria, ale przede wszystkim praktyczne umiejętności, które pozwalają na aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i politycznym – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
– Jestem dumna z tego, że możemy przybliżać młodzieży zasady funkcjonowania administracji rządowej oraz wyjaśniać, jak działania administracji wpływają na codzienne życie mieszkańców Małopolski. Mam nadzieję, że ta wiedza pozwoli Wam lepiej zrozumieć mechanizmy państwa i świadomie korzystać z praw obywatelskich – mówi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.
– Dzisiejsza lekcja to świetna okazja, aby pokazać młodzieży, że państwo to nie tylko urzędy i procedury, ale przede wszystkim ludzie, którzy pracują na rzecz dobra wspólnego. Mam nadzieję, że takie spotkania zainspirują uczniów do aktywnego udziału w życiu publicznym oraz zainteresowania się kwestiami obywatelskimi i samorządowymi – mówi II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.
Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość zadawania pytań dotyczących funkcjonowania Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, roli wojewody, a także tematów związanych z obywatelstwem, wyborami i wpływem młodych ludzi na decyzje podejmowane na szczeblu lokalnym i ogólnokrajowym.
Inicjatywa lekcji obywatelskich w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie cieszy się dużym zainteresowaniem i będzie kontynuowana w kolejnych miesiącach. Pomysł skierowany jest do młodzieży w wieku 17 i 18 lat ze szkół średnich.