Poprawa sytuacji życiowej i społecznej osób z zaburzeniami psychicznymi oraz ich rodzin i opiekunów – to główny cel programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Od zależności ku samodzielności”. Trwa nabór na dofinansowanie zadań realizowanych w 2025 r. Na realizację konkursu w tegorocznej edycji zaplanowano kwotę 3 mln zł.
– Samodzielność, niezależność i możliwość pełnego samostanowienia to wartości, których znaczenia często nie doceniamy. Osoby z zaburzeniami psychicznymi powinny mieć zapewnioną możliwość szerokiego korzystania z pomocy instytucji lub organizacji. Przy dobrym wsparciu przezwyciężenie trudnej sytuacji życiowej jest możliwe – mówi wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar.
„Od zależności ku samodzielności”
Program „Od zależności ku samodzielności” ma na celu wzmocnienie i poszerzenie ofert sieci oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi, ich rodzin i opiekunów.
– Choroba jednej osoby, szczególnie taka, która jest poważna lub przewlekła, dotyka nie tylko samego chorego, ale także odciska swoje piętno na jego najbliższych. Dlatego w ramach programu „Od zależności ku samodzielności” mogą być realizowane także zadania dedykowane opiekunom osób z zaburzeniami psychicznymi. To ważne, by pamiętać o nich i pokazywać im nowe możliwości – dodaje I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.
W szczególności program nastawiony jest na podniesienie poziomu świadomości osób z zaburzeniami psychicznymi o możliwościach oraz prawach im przysługujących, a także potencjale, który w nich drzemie.
Jednostki samorządu terytorialnego oraz uprawnione podmioty mogą składać oferty konkursowe do Wojewody Małopolskiego do 3 marca 2025 r.
Rozstrzygnięcie konkursu zostanie ogłoszone do 18 kwietnia.
Szeroki zakres zadań
W ramach celu głównego wyznaczone są następujące moduły:
Moduł I „Wsparcie rodzin osób z zaburzeniami psychicznymi”
Moduł II „Samopomoc”
Moduł III „Umożliwianie osobom z zaburzeniami psychicznymi zdobywania kompetencji niezbędnych do samodzielnego życia”
Moduł IV „Integracja i innowacyjność”
– Szkolenia, dostosowane kursy, spotkania ze specjalistami dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Wzmacnianie pozytywnej postawy i budzenie świadomości społecznej na temat zaburzeń psychicznych, czyli promowanie postaw zrozumienia. Umożliwienie rodzinom osób z zaburzeniami psychicznymi korzystania z usług wspierających okresowe zastąpienie ich w sprawowaniu funkcji opiekuńczych. To tylko przykładowe działania, które mogą liczyć na wsparcie ze środków rządowych. Katalog możliwości jest szeroki. Zachęcam do aplikowania o dofinansowanie – dodaje wojewoda Klęczar.
Więcej na temat programu: https://www.gov.pl/web/rodzina/ogloszenie-o-konkursie-od-zaleznosci-ku-samodzielnosci-edycja-2025-r