Kompleks 5 stawów w Masłomiącej (gmina Michałowice) to obiekt o walorach estetycznych, o dużym znaczeniu dla systemu stosunków wodnych. To również część krajobrazu kulturowego. Dlatego też zrozumiałe jest, że likwidacja stawów w Masłomiącej wzbudza wiele emocji i niepokojów.
Z inicjatywy wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się dziś kolejne spotkanie poświęcone tej kwestii.
W spotkaniu uczestniczyli: reprezentujący mieszkańców wójt gminy Michałowice Daniel Gajoch oraz sołtys Masłomiącej Dorota Dąbrowska, przedstawiciele Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie, Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, Wojewódzkiego i Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego oraz dyrektorzy wydziałów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.
– Stawy w Masłomiącej są ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Podkreślam, że nie tylko w odczuciu społecznym jest to perełka przyrodnicza. Zasypywanie ich przez właściciela przez społeczność lokalną wprost odbierane jest jako niszczenie przyrody. Dlatego konieczne są szerokie analizy i współpraca. Proszę wszystkie zaangażowane w tę sprawę instytucje, inspekcje i służby o stanowcze działania. Oczekuję od Państwa podjęcia zdecydowanych i skutecznych kroków. Co istotne, sprawa jest przedmiotem postępowania przygotowawczego prowadzonego przez Komendę Powiatową Policji w Krakowie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej. Z pewnością będę chciał spotkać się z mieszkańcami, bo wiem, jak mocno angażują się w tę sprawę. Ze swej strony deklaruję, że tematu nie odpuszczę – podkreśla wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
11 lutego 2025 r. Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie wydał decyzję o wpisie do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego krajobrazu kulturowego stawów dworskich w miejscowości Masłomiąca. Natomiast Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – RZGW w Krakowie cały czas prowadzi działania zmierzające do przywrócenia stawów sprzed ich nielegalnej likwidacji i równocześnie wstrzymania kontynuacji zasypywania stawów. Czynności sprawdzające i monitorujące prowadzi w zakresie swoich kompetencji także WIOŚ i WITD.