Kim jest wojewoda? Jakie pełni funkcje? Gdzie można wyrobić paszport? Co pełnoletność oznacza w praktyce. To zagadnienia, które stały się tematem wyjątkowej lekcji obywatelskiej. W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, ze stojącymi u progu dojrzałości uczniami z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Matejki w Wieliczce, spotkali się wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, wicewojewodowie Elżbieta Achinger i Ryszard Śmiałek oraz dyrektor generalna naszego Urzędu Lucyna Gajda.
Młodzi dorośli
- Jako psycholog, ale także jako szczęśliwy ojciec wiem, że młodzi ludzie mają niesamowite zdolności do pochłaniania wiedzy. Najlepszym sposobem na jej zdobywanie jest zaś doświadczenie. Stąd nasze dzisiejsze spotkanie, które pozwala „dotknąć” istoty administracji publicznej w Polsce i zrozumieć jej zadania. Nie po to, by zaliczyć sprawdzian, nie po to, by zdobyć wiedzę potrzebną do egzaminu czy konkursu, ale po to, by świadomie wkraczać w dojrzałość z pełnym poczuciem przywilejów, a także wiążących się z nią obowiązków – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
- Zamysłem zaproponowanych przez nas spotkań jest umożliwienie młodym ludziom przygotowania do lepszego wkroczenia w dorosłość. W budynku naszego Urzędu to rozróżnienie pomiędzy administracją rządową a samorządową jest na wyciągnięcie ręki. Dlatego zaprosiliśmy uczniów, by zechcieli do nas przyjść, posłuchać, a także by podzielili się z nami już posiadanymi umiejętnościami. Wśród dzisiejszych gości nie brakowało także osób, dla których postawa obywatelska jest czymś absolutnie naturalnym, a idąca wraz z nią wiedza – imponująca – dodaje I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.
Lekcja obywatelska
Podczas wizyty w MUW w Krakowie uczniowie mogli między innymi zapoznać się z wyzwaniami administracji rządowej w województwie. Poznali także działalność wydziałów naszego Urzędu, z którymi obywatele najczęściej mają do czynienia.
- Spotkanie zostało przygotowane w ciekawej formule. Wszystko po to, by młodzi ludzie wynieśli jak najwięcej wiedzy. Jestem przekonany, że dzisiejsze wydarzenie to także miłe doświadczenie, które zostanie w ich pamięci – dodaje II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.
Uczniowie odbyli także krótką wizytę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, gdzie spotkali się z nimi marszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka oraz wicemarszałek Ryszard Pagacz.
Prawa i obowiązki dorosłości
- Symboliczna data 18. urodzin to dla wielu dorastających osób przysłowiowa „ziemia obiecana”. W urodzinowym pakiecie prezentów znajdują się nie tylko prawa, ale także zestaw obowiązków. Z początku odnalezienie się w nich może budzić niepokój. Dlatego wspólnie „zajrzeliśmy” dzisiaj także i do tego tematu. Nieocenioną pomoc zapewnił pan Michał Faron, ekspert z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który moderował dyskusję – mówi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.
- Dorosłość przynosi między innymi możliwość aktywnego uczestniczenia w wyborach i to zarówno poprzez oddanie głosu, jak i kandydowanie np. do rady gminy czy powiatu. To istotne, by przypominać młodzieży, że pełnoletni obywatele mają możliwość wpływania na kierunek zmian zachodzących zarówno w ich małych ojczyznach, jak i w skali kraju – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Administracja publiczna dla młodych obywateli
Dzisiejsze spotkanie w ramach lekcji obywatelskiej było inauguracyjne. Pomysł skierowany jest do młodzieży w wieku 17,18 lat ze szkół średnich.