Przysięga wojskowa małopolskich „terytorialsów”
2024-02-25

Jest jedyną w kraju formacją, która umożliwia godzenie obowiązków służbowych i życia osobistego ze służbą wojskową. Rodzina „terytorialsów” – bo o niej mowa – liczy w całej Polsce ponad 40 tys. żołnierzy. W mijający weekend w czterech miastach: Grudziądzu, Myślenicach, Czarnkowie oraz Kielcach ponad 400 ochotników po szkoleniu podstawowym i wyrównawczym zasiliło szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

Uroczystości w Myślenicach przygotowane zostały na miejskim Rynku. Wojewodę małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara reprezentował Maciej Ostrowski – pełnomocnik do spraw współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego.

Uroczysta przysięga wojskowa to moment wyjątkowy w życiu każdego żołnierza. Specjalne słowo na tę okazję skierował do nowo wcielonych wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. List odczytał dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcin Siudziński.


- Rota przysięgi wojskowej, której zobowiązaliście się dziś przestrzegać, uczyniła z Was pełnoprawnych żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To wielki zaszczyt i przywilej, ale też szczególne zobowiązanie do wierności, ofiarności i przestrzegania żołnierskiego etosu. To także deklaracja, że świadomie wybraliście właśnie tę służbę, bo chcecie działać na rzecz tutejszej społeczności, Waszych bliskich i sąsiadów, mieszkańców okolicznych miasteczek i wsi. (…) Życzę Wam wielu sukcesów w służbie i pracy zawodowej, radości, dumy i satysfakcji z tego, że jesteście żołnierzami obrony terytorialnej oraz zasłużonego uznania ze strony mieszkańców Małopolski – przekazał wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz .

11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej bogatsza o 109 nowych żołnierzy
Otoczeni rodziną, bliskimi i w towarzystwie znamienitych gości, słowa przysięgi wojskowej wypowiedzieli dzisiaj rekruci, którzy ukończyli szkolenie podstawowe i wyrównawcze w ramach projektu „Ferie z WOT”. Wśród nich byli uczniowie szkół średnich i studenci krakowskich uczelni m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Krakowskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej.

Łącznie szeregi małopolskich „terytorialsów” zasiliło 109 osób, w tym 19 kobiet. 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego, ps. „Niedźwiadek” liczy aktualnie 2200 żołnierzy.

Oprawę muzyczną dzisiejszej uroczystości zapewniła orkiestra Wojska Polskiego. Na przybyłych gości czekała także prezentacja sprzętu i uzbrojenia jednostek z Garnizonu Kraków oraz tradycyjna wojskowa grochówka.


WOT_przysiega_Myslenice WOT_przysiega_Myslenice WOT_przysiega_Myslenice WOT_przysiega_Myslenice WOT_przysiega_Myslenice
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj