Pamiętając o ofiarach… Uroczyste otwarcie budynku wystawienniczego „Gerhard Richter Birkenau”
2024-02-09

W roku 2020 Gerhard Richter postanowił udostępnić Międzynarodowemu Komitetowi Oświęcimskiemu w stały depozyt jedną z edycji cyklu „Birkenau”. To cztery abstrakcyjne kompozycje wykonane w unikatowej technice wydruku na płytach metalowych oraz ośmiometrowe szare lustro i kopie czterech zdjęć wykonanych potajemnie przez członków Sonderkommando w 1944 r. w pobliżu komory gazowej i krematorium nr V w Birkenau. Budynek wystawienniczy zaprojektował sam artysta. Dziś odbyło się otwarcie pawilonu połączone z prezentacją wystawy „Gerhard Richter BIRKENAU”.

W wydarzeniu wziął udział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, przedstawiciel Fundacji Gerharda Richtera Marian Turski. Obecni byli także: członek Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas, prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut, starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński, konsul generalny Austrii w Krakowie Martin Gärtner, konsul generalny Niemiec Holger Mahnicke oraz przewodniczący Centralnej Rady Niemieckich Sinti i Romów, członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej Romani Rose.

Każda możliwość upamiętnienia ofiar Auschwitz-Birkenau jest słuszna. Teraz widzimy tylko pozostałości po obozie. Tory kolejowe, baraki, bramę, a przecież kiedyś to właśnie za nią, na masową skalę, ginęli ludzie. Powstanie pawilonu wystawienniczego oraz wystawa jest „cegiełką pamięci” o byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady oraz jego ofiarach – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Cztery fotografie, zrobione potajemnie i z narażeniem życia w 1944 roku przez więźniów Sonderkommando, uchodzą za jedyne fotograficzne dokumenty Holokaustu, na których utrwalono mord i palenie zwłok ludności żydowskiej w Auschwitz. Dla malarza Gerharda Richtera stanowiły one punkt wyjścia i podstawę stworzonych w 2014 roku prac „Obrazy z Birkenau”. Będąc pod ogromnym wrażeniem, jakie przed laty na nim wywarły te zdjęcia, postanowił powrócić do tematu, tworząc cztery abstrakcyjne, duże obrazy, które pokazywane były już m.in. w Dreźnie, Berlinie, Moskwie i Nowym Jorku.

Więcej: https://mdsm.pl/aktualnosci/post/gerhard-richter-birkenau


Oswiecim027Oswiecim028Oswiecim012Oswiecim009Oswiecim007Oswiecim038Oswiecim053Oswiecim031Oswiecim054
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj