Roczna narada kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej województwa małopolskiego
2024-02-07

Ich misja to ratowanie ludzkiego życia. Do zadań strażaków należy nie tylko walka z pożarami, ale także z klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Działania te stanowią ważny element systemu zapewniającego bezpieczeństwo mieszkańców. Dziś strażacy z małopolskiej Państwowej Straży Pożarnej podsumowali swoją pracę w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. W naradzie wziął udział II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek. Obecny był także wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

– Państwowa Straż Pożarna to formacja profesjonalistów. Wasza rola jest nieoceniona. Niesiecie pomoc w najtrudniejszych warunkach, zachowując przy tym zimną krew. Dzisiejsze podsumowanie to doskonała okazja nie tylko do podziękowania za służbę, ale także do rozmowy na temat przyszłych planów
– mówi wicewojewoda Ryszard Śmiałek.

O bezpieczeństwo mieszkańców Małopolski dba łącznie ponad 2,2 tys. strażaków zatrudnionych w komendzie wojewódzkiej oraz w komendach powiatowych. Ich działania wspiera ponad 100 pracowników cywilnych.

Państwowa Straż Pożarna w 2023 roku podjęła prawie 43 tys. interwencji. Należało do nich m.in. ok. 6,1 tys. wyjazdów do pożarów oraz prawie 32,4 tys. wyjazdów do miejscowych zagrożeń. Strażacy wyjeżdżali do zdarzeń średnio co 12 minut i 20 sekund, w tym do pożarów co ok. 86 minut oraz do miejscowych zagrożeń co ok. 16 minut.

– Bardzo dziękuję za Wasze poświęcenie oraz współpracę, dzięki której tworzymy wzorowy wizerunek Państwowej Straży Pożarnej – dodaje wicewojewoda Ryszard Śmiałek.

Podczas spotkania rozmawiano także o planach na najbliższy czas.

W 2024 roku będzie realizowany m.in. polsko-słowacki projekt pn. „Razem bezpieczniej – integracja polskich i słowackich służb pożarnych i ratowniczych”. Projekt ten obejmuje m.in. budowę transgranicznej sieci łączności radiowej, zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego czy cykl ćwiczeń z udziałem polskich i słowackich zastępów strażackich.

Wśród zadań zaplanowanych na 2024 rok PSP ma również m.in. zakup 12 pojazdów oraz nowego ekwipunku dla strażaków, a także kontynuację nowo rozpoczętych inwestycji budowlanych (w Wadowicach i Nowym Sączu).


20240207_PSP 20240207_PSP 20240207_PSP 20240207_PSP 20240207_PSP
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj