Zadaniem przedstawiciela rządu w terenie jest być łącznikiem między samorządem terytorialnym a administracją rządową. Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar w Radiu Bielsko
2024-02-05

- Zadaniem przedstawiciela rządu w terenie jest – owszem – przekazywać decyzje, które zapadają w Warszawie, pomóc wdrażać je, implementować w samorządach lokalnych, ale z drugiej strony – zbierać to, co słychać w terenie, zbierać informacje o tym, jakie są potrzeby, jakie są główne bolączki nurtujące naszych samorządowców i przekazywać je na szczebel odpowiednich ministerstw. Tak właśnie widzę swoją rolę, jako łącznika między samorządem terytorialnym a administracją rządową – mówił wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar w porannym programie „Gość dnia” w Radiu Bielsko.

Rozmawiano przede wszystkim o priorytetach wojewody na najbliższe miesiące pracy. Szczególne miejsce zajmuje wśród nich współpraca z samorządem terytorialnym.


- Jako wojewoda małopolski otaczam i będę otaczał swoją troską całe województwo, wszystkich mieszkańców naszego pięknego województwa. Natomiast jestem mieszkańcem gminy Kęty, wieloletnim burmistrzem Kęt, co było dla mnie ogromnym zaszczytem, ogromną dumą. Nigdy nie zapomnę tego, skąd wyszedłem, nie zapomnę tego, dzięki komu jestem w miejscu, w którym dziś się znajduję. Zawsze z ogromną życzliwością będziemy wraz z Panią Marszałek Niedzielą spoglądać na nasz region, przedstawiać te problemy, z którymi się mierzymy, na szczeblu Krakowa, Warszawy, jak będzie trzeba to i Brukseli – kontynuował wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.

- Dwie osie, które są dla mnie kluczowe w roli wojewody, to budowanie relacji między rządem a jednostkami samorządu terytorialnego i wsparcie zdrowia psychicznego, dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży. To jest z kolei tematyka, której poświęciłem ostatnich kilkanaście lat mojego życia. (…) Dla mnie wszelkie stanowiska nie były celem samym w sobie, ale były narzędziem do tego, aby realizować cele, które zakładam. Cieszę się bardzo, że z pozycji wojewody małopolskiego, przy współpracy z Kuratorium Oświaty, z uczelniami wyższymi (jestem już po serii rozmów z rektorami i dziekanami z poszczególnych wydziałów uczelni wyższych Krakowa i Warszawy) będziemy w stanie przygotować konkretne rozwiązania, które pomogą nauczycielom, rodzicom, dzieciom i młodzieży poradzić sobie w dzisiejszym świecie – mówił Krzysztof Jan Klęczar.

Rozmawiano także o wyzwaniach infrastrukturalnych, w tym o Beskidzkiej Drodze Integracyjnej.

- Beskidzka Droga Integracyjna to jest absolutnie strategiczna inwestycja, która musi być realizowana. Strategiczna dla całej Małopolski, dla całego naszego regionu. Niezmiennie od lat, choć moje role się zmieniają, twierdzę, że względy bezpieczeństwa, względy rozwoju gospodarczego naszego regionu wskazują, że BDI powstać musi. Na forum Parlamentarnego Zespołu ds. Małopolski, który niedawno obradował pod przewodnictwem posła Marka Sowy w Urzędzie Wojewódzkim, postawiliśmy te kwestie i ta droga wydaje się dla wszystkich parlamentarzystów naszego regionu absolutnym priorytetem – mówił wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy: https://www.radiobielsko.pl/audycje/gosc-radia-bielsko


Foto: Facebook Radio Bielsko


Radio_Bielsko_WO
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj