Gmina Iwanowice z nowoczesnym ośrodkiem wsparcia dla seniorów
2024-01-30

Grzegorzowice Wielkie w gminie Iwanowice mogą poszczycić się nowym, wyjątkowym miejscem. Dzięki kompleksowej inwestycji obejmującej modernizację budynku byłego gimnazjum w Grzegorzowicach oraz terenu wokół niego powstał dzienny dom „Senior+”. W uroczystym otwarciu uczestniczyła I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.

Obecni byli także m.in. posłanka na Sejm RP Dorota Marek, wójt gminy Iwanowice Robert Lisowski, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Iwanowicach Beata Rokita, wiceprezes Stowarzyszenia „Życzliwa Dłoń” Marzena Krupa oraz ks. Tomasz Zięcik – proboszcz z parafii pw. św. Andrzeja z Sieciechowic.

Mocne wsparcie

– Życzliwość, ciepło, akceptacja – to fundamenty, na których powstają przyjaźnie. Z nich wynosi się nowe doświadczenia, które motywują do realizowania zarówno indywidualnych, jak i grupowych planów, pomysłów i marzeń. Dzienny dom dla seniorów to miejsce, które właśnie na takich fundamentach wzrasta. Odnowiony budynek, świetnie wyposażona infrastruktura, piękny ogród i boisko będą stanowiły silne wsparcie dla wszystkich inicjatyw, które staną się udziałem seniorów z gminy Iwanowice. Serdecznie gratuluję ukończenia inwestycji – mówi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.


Szeroka oferta


W budynku, który zyskał nowe oblicze, na seniorów czeka wykwalifikowana kadra zapewniająca m.in. opiekę pielęgniarską. Zaplanowano także m.in. zajęcia poprawiające sprawność ruchową i terapię zajęciową.

– Bycie seniorem to liczne możliwości, na które być może wcześniej brakowało czasu. Dlatego propozycja dziennego domu dla seniorów w Grzegorzowicach obejmuje także zajęcia edukacyjne i kulturalno-oświatowe. Na uczestników czeka również gorący posiłe
k – dodaje wicewojewoda Elżbieta Achinger.

Jesienią 2023 r. ogłoszony został nabór. Zaproszenie skierowano do mieszkańców gminy Iwanowice, którzy ukończyli co najmniej 60 lat i pozostają nieaktywni zawodowo.

Zajęcia odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku przez osiem godzin. Maksymalnie z nowoczesnej placówki wsparcia może korzystać 30 osób.


Otwierając nowe możliwości


Dzienny dom „Senior+” zajął I piętro budynku, którego powierzchnia wynosi blisko 420 m². Budynek przeszedł gruntowną modernizację. Przebudowano m.in. toalety, wydzielono nowe pomieszczenia, wymieniono grzejniki, poprawiono instalację centralnego ogrzewania, elektryczną i wodno-kanalizacyjną. Powstała także zewnętrzna winda dla niepełnosprawnych. Zakupiono również wyposażenie niezbędne do funkcjonowania ośrodka, takie jak: sprzęt do zajęć sportowych i rehabilitacyjno-ruchowych, kabinę do ćwiczeń UGUL (Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego), stół rehabilitacyjny, rower treningowy magnetyczny itp.

Zadanie inwestycyjne objęło także najbliższe otoczenie. Powstała platforma dla niepełnosprawnych przy balustradzie schodów terenowych i wielofunkcyjne boisko z piłkochwytami. Zadbano także o odpowiednie oświetlenie terenu.

Całość modernizacji i wyposażenia osiągnęła koszt ok. 4,7 mln zł. Na ten cel gmina Iwanowice otrzymała ze środków rządowych ok. 4,3 mln zł. Natomiast na utworzenie miejsc w ramach dziennego domu dla seniorów w Grzegorzowicach Wielkich gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości 37 600 zł. Pozostałe fundusze pochodziły ze środków własnych gminy.


Wartość dodana


– Budynek w Grzegorzowicach Wielkich ma jeszcze jedną zaletę. Jest nią integracja międzypokoleniowa. Na parterze swoje umiejętności rozwijają przedszkolaki, na pierwszym piętrze przebywają seniorzy. To bardzo ważne doświadczenie społeczne, które dla obu grup jest potrzebne. Warto zwracać uwagę także na ten aspekt – mówi wicewojewoda Elżbieta Achinger.


20240130_Dzienny_dom_seniora 20240130_Dzienny_dom_seniora 20240130_Dzienny_dom_seniora 20240130_Dzienny_dom_seniora 20240130_Dzienny_dom_seniora
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj