25 lat Samorządu Województwa Małopolskiego
2024-01-29

W Sali Senatorskiej na Zamku Królewskim na Wawelu odbyła się LXXIX Sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego. Została ona zwołana w tak wyjątkowym miejscu w celu uczczenia 25-lecia Samorządu Województwa Małopolskiego.
 
W Sesji udział wzięli: poseł do Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger. Obecni byli marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski oraz wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

25 lat temu rząd premiera Jerzego Buzka dokonał historycznej reformy administracyjnej, m.in. tworzącej 16 w miejsce 49 województw.
 
Trójstopniowy podział terytorialny państwa, zakładający funkcjonowanie gmin, powiatów i województw, okazał się strzałem w dziesiątkę. Mija ćwierć wieku od wprowadzenia tej jakże istotnej reformy. Umocnienie decentralizacji pozwoliło naszemu krajowi nabrać rozpędu, rozwijać Polskę lokalną i regionalną. Wszak, jak mówi premier Władysław Kosiniak-Kamysz, to właśnie samorządy są „esencją aktywności i działania”. Dzisiejsze spotkanie stanowi okazję do przypomnienia znaczenia idei samorządności. To ona jest siłą naszego województwa, to ona jest siłą całej administracji – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Podczas obrad LXXIX Sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego podjęta została Deklaracja w sprawie Jubileuszu 25-lecia utworzenia województwa małopolskiego.


20240129_Wawel_sejmik 20240129_Wawel_sejmik 20240129_Wawel_sejmik 20240129_Wawel_sejmik 20240129_Wawel_sejmik
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj