„O tym, co się wydarzyło w Auschwitz, wiedzą tylko ci, którzy tam byli”. 79. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau
2024-01-27

Dokładnie 79 lat temu, 27 stycznia 1945 roku, bramy „oświęcimskiego piekła” otworzyły się na dobre. Ci, którzy przetrwali, uwierzyli w odzyskanie wolności. Dziś wspominamy i oddajemy hołd pomordowanym oraz tym, którzy szczęśliwie doczekali wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau – symbolu okrucieństw II wojny światowej.

Wśród gości uroczystości rocznicowych był wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Obecni byli także m.in. marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu RP Dorota Niedziela, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, minister Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta RP oraz inni przedstawiciele władz państwowych, a także ambasadorowie, dyplomaci oraz reprezentanci samorządów i duchowieństwa.

– Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau był piekłem na ziemi. Do momentu wyzwolenia obozu niemieccy naziści zamordowali tam około 1,1 mln osób, Żydów, Polaków, Romów, sowieckich jeńców i ludzi innych narodowości. To tak jakby przestało istnieć prawie całe społeczeństwo np. Estonii. Nie możemy pozwolić, aby wydarzenia z Auschwitz-Birkenau odeszły w niepamięć. Po to też 27 stycznia został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Jesteśmy to winni zarówno tym, którzy stracili tam życie, jak i wszystkim tym, którym szczęśliwie udało się przetrwać – mówi wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.

Najważniejszymi gośćmi dzisiejszej uroczystości byli ocalali więźniowie KL Auschwitz-Birkenau. Po zakończeniu pierwszej części obchodów uczestnicy udali się pod Pomnik Ofiar znajdujący się pomiędzy ruinami dwóch największych komór gazowych. Tam odmówione zostały modlitwy i zapalono znicze.

Tuż przed rozpoczęciem głównych uroczystości złożone zostały kwiaty pod Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11. w byłym obozie Auschwitz I.

W sobotnie popołudnie wojewoda Krzysztof Jan Klęczar odwiedził też Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie, gdzie odbył się uroczysty „Szabatowy lunch solidarności z Izraelem”. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz, członkowie korpusu dyplomatycznego, przedstawiciele kościołów i związków wyznaniowych.


Człowiek w centrum uwagi


Motywem przewodnim tegorocznych obchodów rocznicowych był Człowiek. Uwidoczniony został na rysunkach przedstawiających twarze więźniów Auschwitz-Birkenau. Narysowali je oni sami, w czasie funkcjonowania obozu oraz po wojnie.

– Myśląc o Auschwitz-Birkenau, mamy przed oczami głównie obraz tego, co po obozie pozostało: prowadzące doń tory kolejowe, baraki czy druty kolczaste. Ale to przede wszystkim dramat ludzi, którzy się tam znaleźli. Podczas dzisiejszej uroczystości są z nami Ci, przed którymi 27 stycznia 1945 r. bramy obozu otworzyły się ku wolności. Udało im się przeżyć dzięki nadziei, bo „wytrzymałość była wszystkim, cierpienie było tylko chwilowe, nadzieja i duch nie umierały nigdy” – dodaje wojewoda Klęczar.


Źródło informacji historycznych: https://www.auschwitz.org/strona-glowna-79/


Internetowa lekcja poświęcona ewakuacji i wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau


Zdjęcia: Muzeum Auschwitz
20240127_auschwitz 20240127_auschwitz 20240127_auschwitz 20240127_auschwitz 20240127_auschwitz
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj