Niosąc prawdę o największym Gaździe…
2024-01-25

Do wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara zawitali dzisiaj przedstawiciele zespołu Mała Armia Janosika. To za ich sprawą budynek przy ul. Basztowej w Krakowie wypełniły tradycyjne kolędy i pastorałki.

W spotkaniu uczestniczyła też I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.

- Muzyka to szczególny świadek historii. Niczym górski potok niesie ze sobą zebrane przez lata dobra. Jest trwałym przekaźnikiem tradycji i bogactwa folklorystycznego. Taka jest też istota Małej Armii Janosika. Zrzeszając muzyków – od tych najmłodszych, kilkuletnich, po doświadczonych i sędziwych – troszczy się o dziedzictwo regionu. Jednocześnie pozostaje otwarta na nowe doświadczenia, kreatywność i nieszablonowe działanie. To wszystko łączy międzypokoleniowa integracja i prawdziwie rodzinna atmosfera – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

- Tradycja polskich kolęd i pastorałek jest unikatowa. Szczególnie na Podhalu żywa jest troska o zachowanie tego wyjątkowego skarbu. Niech Mała Armia Janosika nigdy nie ustaje w podtrzymywaniu tego dziedzictwa – dodaje wojewoda Klęczar.

Mała Armia Janosika działa od 2015 r. Swoje pierwsze muzyczne kroki stawiała pod nazwą „Galicja Projekt”. Dziś tworzy największą kapelę góralską na Podhalu. Zespół zrzesza dzieci, młodzież i dorosłych z Raby Wyżnej i szeroko rozumianych okolic. Wszystkich łączy wspólna cecha: zamiłowanie do muzyki regionalnej oraz szacunek i zainteresowanie tradycjami Podhala.    

Muzycy w swojej historii mogą poszczycić się licznymi koncertami. Mała Armia Janosika gościła w programach telewizyjnych, radiowych, a także na łamach prasy.

Tylko w 2023 r. zespół koncertował m.in. w Krakowie, Mławie, Nowym Targu, Zamościu, Starej Brzeźnicy, Myślenicach, Chochołowie, Toruniu, Włocławku i Wadowicach. Pod koniec lipca 2023 r. zespół zagrał koncert z okazji VII Rocznicy Światowych Dni Młodzieży na Campus Misericordiae w Brzegach.

Więcej: https://malaarmiajanosika.pl/o-nas/historia/20240125_Mala_Armia_Janosika 20240125_Mala_Armia_Janosika 20240125_Mala_Armia_Janosika 20240125_Mala_Armia_Janosika 20240125_Mala_Armia_Janosika 20240125_Mala_Armia_Janosika
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj