79. rocznica Marszu Śmierci
2024-01-19

17 stycznia 1945 roku po ostatnim obozowym apelu, do którego stanęło ponad 67 tysięcy osób, rozpoczęła się ewakuacja więźniów i więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. W dniach 17-21 stycznia 1945 r. główną drogą przez Brzeszcze przeszło do Wodzisławia Śląskiego około 25 tysięcy więźniów.

W uroczystości upamiętniającej ofiary Marszu Śmierci na cmentarzu komunalnym w Brzeszczach udział wzięła – w imieniu wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara – I zastępczyni dyrektora Biura Wojewody Monika Kolasa. Obecni byli przedstawiciele władz lokalnych, samorządowych, wojewódzkich oraz krajowych, a także stowarzyszeń i organizacji. Korpus dyplomatyczny reprezentowali: konsul generalny Niemiec w Krakowie Holger Mahnicke, konsul generalny Austrii w Krakowie Martin Gärtner, konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowskyj oraz konsul generalny Węgier w Krakowie dr Tibor Gerencsér. Uroczystość zorganizowana została przez Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Niemiecki rozkaz ewakuacji dotyczył około 60 tysięcy więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Na ponad 60-kilometrowej trasie do Wodzisławia Śląskiego z wycieńczenia zginęło co najmniej 600 osób. Znacznie więcej zostało zamordowanych przez Niemców w masowych egzekucjach. Badacze szacują, że łącznie podczas marszu zginęło około 15 tysięcy więźniów.


Źródło informacji historycznych: https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/196147,Hold-ofiarom-marszu-smierci.html

Źródło zdjęć: gmina Brzeszcze20240119_Marsz_Smierci 20240119_Marsz_Smierci
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj