Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar wspiera WOŚP
2024-01-19

Sztab kryzysowy? Spotkanie z najważniejszymi osobami w województwie? Wizyta delegacji zagranicznej? Decyzja dla budowy kluczowej drogi? Konferencja prasowa? A może wręczanie odznaczeń państwowych? To tylko wybrane sytuacje, które mogą się znaleźć w planie dnia wojewody. Codzienny grafik nigdy nie jest do końca pewny, bo wszystko zależy od potrzeb i bieżących zdarzeń. Zawsze jednak są to sprawy ważne i najważniejsze. Wszak wojewoda to szef wszystkich szefów w województwie.

O tym, jak to wszystko wygląda w praktyce, już niebawem będzie się można przekonać. Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar zaprasza młodzież do wylicytowania jednego dnia w roli swojego asystenta. A wszystko w szczytnym celu. Grajmy razem dla WOŚP!

Dzisiaj w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar podczas briefingu prasowego mówił o swoim wsparciu na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczny 32. Finał WOŚP odbywa się pod hasłem „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. O znaczeniu celu akcji  mówiła na briefingu konsultant wojewódzka w dziedzinie chorób płuc, specjalista interny, alergologii, pulmonologii i immunologii klinicznej prof. dr hab. n. med. Lucyna Mastalerz.


Dzień w roli asystenta wojewody małopolskiego

Zapraszam do licytacji! Drzwi mojego gabinetu stoją otworem. Grajmy razem dla WOŚP! Zapewniam, że nie zabraknie wrażeń. Dzień z życia wojewody małopolskiego wypełniony jest wieloma aktywnościami, a każda z nich jest równie ważna. To nie tylko praca przy biurku, ale także szereg spotkań, w tym odprawy ze służbami czy wizyty w terenie. To będzie wyjątkowa szansa poznania „od kuchni” codziennych zadań wojewody – zachęca wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Aukcja skierowana jest do młodzieży w wieku 12-18 lat. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych.

Ten jednodniowy „staż” na stanowisku asystenta odbędzie się w siedzibie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie bądź w innej lokalizacji, zgodnej z harmonogramem dnia pracy wojewody.

Wylicytowana aukcja powinna być zrealizowana do 31 grudnia 2024 r., w dogodnym dla obu stron terminie.

Udział w aukcji wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, a cała uzyskana kwota zostanie przekazana na cele charytatywne.
 
Link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/dzien-w-roli-asystenta-wojewody-malopolskiego-krzysztofa-jana-kleczara-15057834743

– Naszą licytację rozpoczynamy od symbolicznej złotówki. Liczymy na Wasze dobre serca i wsparcie. Tegoroczna zbiórka przeznaczona jest na sprzęt niezbędny na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Wspólnymi siłami możemy pomóc chorym „złapać oddech” po pandemii – zachęca wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.


Z medycznego punktu widzenia


– Kliniczny przebieg zakażenia wywołanego wirusem SARS-CoV-2 jest niezwykle zmienny, od bezobjawowego do ciężkiego zapalenia płuc z niewydolnością wielonarządową. W następstwie zapalenia płuc wywołanego przez SARS-CoV-2 u niektórych pacjentów zmiany zapalne w płucach o typie zmian śródmiąższowych z lub bez deficytu funkcjonalnego utrzymują się powyżej sześciu miesięcy. Jest to choroba ogólnoustrojowa. W większości przypadków dochodzi do całkowitej remisji objawów klinicznych i radiologicznych, chociaż u niektórych chorych objawy ogólnoustrojowe (takie jak: ogólne zmęczenie, niska tolerancja wysiłku fizycznego, kołatania serca, duszność, zaburzenia pamięci i inne) mogą utrzymywać się latami. Nieprawidłowe mechanizmy odpornościowe inicjują zwłóknienie płuc, które wymaga ścisłej obserwacji i leczenia, aby nie doprowadzić do niewydolności oddechowej, a w przyszłości całkowitego kalectwa oddechowego – mówi konsultant wojewódzka w dziedzinie chorób płuc prof. dr hab. n. med. Lucyna Mastalerz.


Służby podległe MSWiA też grają z WOŚP


Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński poinformował kilka dni temu, że funkcjonariusze i pracownicy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Służby Ochrony Państwa zaangażują się w tegoroczny Finał WOŚP. Służby podległe MSWiA będą również dbały o bezpieczeństwo kwestujących wolontariuszy.

– Jestem przekonany, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, wspierana przez Funkcjonariuszy, Funkcjonariuszki oraz Pracowników Cywilnych Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Służby Ochrony Państwa, będzie grać do końca świata i o jeden dzień dłużej! – napisał minister Kierwiński w liście do funkcjonariuszy i pracowników poszczególnych służb podległych MSWiA


Małopolskie służby dla WOŚP


– Małopolska Policja zadba o bezpieczeństwo wszystkich uczestniczących w tegorocznym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się w niedzielę 28 stycznia. W tym dniu na obszarze całego województwa zadysponowana zostanie większa liczba funkcjonariuszy i patroli policyjnych, szczególnie w rejonach prowadzonych kwest. Oprócz czynności prewencyjnych policjanci z całej Małopolski postanowili włączyć się w akcję także w inny sposób. Podobnie choćby Straż Pożarna. Lista inicjatyw jest długa i ciekawa. Dziękuję za Wasze zaangażowanie. Małopolskie służby są zawsze tam, gdzie są potrzebne i gdzie dzieją się rzeczy ważne – podkreśla wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Przykładowo w Centrum Handlowym „Serenada” w Krakowie przez Policję przygotowane zostaną stanowiska profilaktyczno-informacyjne. Będzie można poznać specyfikę pracy policjantów służby prewencyjnej, ruchu drogowego, techników Laboratorium Kryminalistycznego Policji oraz policyjnych kontrterrorystów. Takie stoiska profilaktyczno-informacyjne zobaczymy też w innych miastach.

Na licytację przeznaczony będzie również specjalny pakiet. Jego nabywca będzie miał możliwość spotkania z policyjnym rysownikiem, który wykona portret pamięciowy tej osoby.

Małopolscy policjanci wezmą także udział w 11. Biegu Wielkich Serc organizowanym przez Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego – Kraków Podgórze i Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pokonają oni dystans 5 km Bulwarami Wiślanymi. Opłata startowa każdego uczestnika biegu w całości przeznaczona zostanie na cele 32. Finału WOŚP.  

Organizowany jest także np. turniej strzelecki na lokalnej strzelnicy laserowej w Szczucinie. Opłata wpisowa również trafi na cele WOŚP.

W Finał WOŚP włączy się też Straż Pożarna. Kwesty i wydarzenia towarzyszące będą zabezpieczone pod kątem przeciwpożarowym.

W większych miastach Małopolski odbędą się pokazy sprzętu pożarniczego i pierwszej pomocy, ćwiczenia sprawnościowe, gry i zabawy. Przykładowo będzie można zobaczyć tor pożarniczy, pokaz wydobycia osób z rozbitych samochodów czy rozcinania samochodowych konstrukcji itp. Zaplanowano także spotkania informacyjne na temat bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej. Np. w Krakowie pokaz sprzętu pożarniczego i pierwszej pomocy przedmedycznej odbędzie się w Hotelu Ibis przy ul. Pawiej w Krakowie w godzinach 9.00-17.00.


20240119_Konferencja_WOSP 20240119_Konferencja_WOSP 20240119_Konferencja_WOSP tytułowa WOŚPaukcjakolaż
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj