Uroczyste obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości na Sądecczyźnie
2023-10-31

Sądecczyzna przez wiele lat walczyła o wolność utraconą jeszcze przed rozbiorami Polski. Przez 148 lat Nowy Sącz znajdował się pod panowaniem habsburskim. Aż do 31 października 1918 roku, kiedy rozbrojony został garnizon austriacki i zawiązano Powiatową Radę Likwidacyjną w Nowym Sączu. To było preludium do tego, co wydarzyło się 11 dni później w całym kraju.

W siedzibie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej odbyły się uroczystości upamiętniające te wydarzenia sprzed 105 lat. W rocznicowych obchodach wziął udział II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński. Obecni byli: marszałek Sejmu Ryszard Terlecki i poseł Barbara Bartuś. 

– Mieszkańcy Nowego Sącza byli jednymi z pierwszych, którzy posmakowali niepodległości. Nie czekając na władze centralne, postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i zorganizowali pospolite ruszenie, dzięki któremu wyzwolili się spod obcego panowania. Ta postawa to efekt wielkiej tęsknoty za wolnością i przywiązania do polskości. Sądeczanie powinni być dumni z tamtych wydarzeń i bohatersko walczących mieszkańców, bo dzięki nim dzisiaj możemy żyć w niepodległej Polsce. Pamięć o nich powinna pozostać wiecznie żywa w świadomości obecnego i następnych pokoleń – mówi wicewojewoda Mateusz Małodziński.


Uroczystości rozpoczęły się od odśpiewania przez zgromadzonych „Mazurka Dąbrowskiego” oraz audioinscenizacji wydarzeń, które miały miejsce 105 lat temu w Nowym Sączu. Następnie odczytany został Apel Poległych i odmówiono modlitwę za wszystkich, którzy oddali swoje życie w walce o upragnioną niepodległość.

Obchody rocznicowe odbyły się w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

Na zakończenie odbyła się uroczysta defilada. Na wszystkich chętnych czekała także tradycyjna żołnierska grochówka.

20231031NowySacz 20231031NowySacz 20231031NowySacz 20231031NowySacz
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj