Zamieńmy marzenia na pejzaże. Dobiegła końca tegoroczna akcja Kredkobranie
2023-10-30

Po raz 6. w całej Polsce zorganizowana została akcja Kredkobranie. Za sprawą krakowskiej Fundacji Ignatianum przez cały wrzesień między innymi w szkołach i przedszkolach, trwała zbiórka przyborów szkolnych i materiałów plastycznych. Akcja, której w tym roku przewodziło hasło: „Zamieńmy marzenia na pejzaże”, to czas kierowania naszej troski na młodych Kresowian.

O tym, jak przebiegała akcja w tym roku, opowiedzieli podczas briefingu prasowego wojewoda małopolski Łukasz Kmita, koordynator akcji, prezes zarządu Fundacji Ignatianum Tomasz Konturek oraz kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II ks. Tomasz Szopa.

Wspierając marzenia
- Edukacja to fundament. To baza, z której wyrastają marzenia i aspiracje. Marzenia polskich dzieci są takie same zarówno w granicach naszego kraju, jak i poza nimi. Od sześciu lat za sprawą akcji Kredkobranie, wspierane są marzenia młodych Kresowian. To właśnie do nich docierają tak bardzo potrzebne dary. W tym roku, jak oszacowano, zebranych zostało około 110 tys. sztuk kompletów i opakowań różnych przyborów szkolnych – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Celem zbiórki były m.in. kredki, farby, zeszyty, bloki, piórniki, przybory piśmiennicze i plastyczne. Wartość zebranych darów to ponad 1 mln zł. Dzięki tak dobremu wynikowi tegorocznej akcji, dary na pewno trafią na Litwę i na Ukrainę – mówi koordynator akcji, prezes zarządu Fundacji Ignatianum Tomasz Konturek

Wyjątkowy dar serc

W całej Polsce w akcję zaangażowanych było ponad 520 placówek: szkół, przedszkoli i instytucji. Materiały przekazał także Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

- Akcja co roku zbiega się z czasem przygotowania dzieci i młodzieży do nowego roku szkolnego. To niezwykle ujmujące, że właśnie w tym okresie zintensyfikowanych działań, zarówno rodzice, jak i dzieci w Polsce pamiętają o naszych Rodakach mieszkających na Kresach. Każdy z przekazanych na zbiórkę przedmiotów ma ogromne znaczenie. Dla wszystkich obdarowanych jest zaś powodem dodatkowej motywacji do jeszcze lepszej nauki i osobistego rozwoju. To także wyraz naszej narodowej solidarności i odpowiedzialności – dodaje wojewoda.

- Bardzo cieszymy się, że nasza akcja cieszy się tak dużą popularnością. Poprzez Kredkobranie chcemy, aby dzieci i młodzież miały zapewnione wyprawki szkolne składające się z podstawowych przyborów szkolnych i materiałów plastycznych. Ci młodzi to nasi ambasadorowie polskości na Kresach i opiekunowie polskich miejsc pamięci tak jak ich rodzice i dziadkowie. Musimy o nich dbać, aby niejako spłacić dług wdzięczności - mówi Tomasz Konturek.

Czas spotkań i przekazania darów
Już w połowie listopada organizatorzy wraz z wolontariuszami udadzą się na Litwę, gdzie odwiedzą polskie szkoły, głównie na Wileńszczyźnie. Natomiast w grudniu dary trafią na Ukrainę.

Patronat honorowy nad tegoroczną akcją sprawowali m.in. Łukasz Kmita – wojewoda małopolski, ks. abp Marek Jędraszewski – metropolita krakowski, Barbara Nowak – małopolska kurator oświaty oraz ks. dr hab. Tomasz Homa SJ – prof. AIK, rektor Akademii Ignatianum w Krakowie.   

6 edycji, ponad 7 tys. obdarowanych, ok. 470 tys. sztuk darów
Na przestrzeni lat w akcję włączyło się łącznie ponad 1900 szkół z całej Polski. Dzięki darczyńcom udało się zebrać około 470 tys. sztuk różnego rodzaju artykułów piśmienniczych i plastycznych.

- Święty Jan Paweł II przypominał, że wielkość człowieka mierzy się także tym, czym potrafi dzielić się z innymi. Wielkość daru zgromadzonego w ramach akcji Kredkobranie przez sześć lat, choć wydaje się niemierzalna, można wyrazić w liczbach. Całkowita wartość zebranych darów oscyluje ok. 4 mln zł. To imponująca kwota. Ale znacznie ważniejsza to ta, która mówi, że potrzebne artykuły i przybory szkolne trafiły już do ponad 7 tys. obdarowanych. To 7 tys. dzieci i młodzieży, które także poprzez Kredkobranie mogły poczuć się zaopiekowane i umocnione w drodze rozwoju, którą kroczą. Jestem przekonany, że kolejne edycje będą przynosić równie imponujący wynik, a nasza pamięć o Rodakach będzie trwać – podsumowuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


20231030_Kredkobranie 20231030_Kredkobranie 20231030_Kredkobranie 20231030_Kredkobranie 20231030_Kredkobranie 20231030_Kredkobranie 20231030_Kredkobranie 20231030_Kredkobranie 20231030_Kredkobranie 20231030_Kredkobranie 20231030_Kredkobranie 20231030_Kredkobranie
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj