30. rocznica powstania Republiki Słowackiej
2023-10-26

Rok 2023 ma swoje wyjątkowe znaczenie dla naszych południowych sąsiadów. Minęło właśnie 30 lat od powstania Republiki Słowackiej. W styczniu tego roku główne uroczystości odbyły się w Bratysławie. Uczestniczył w nich prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Dzisiaj natomiast w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie przygotowano wyjątkowy koncert. Wziął w nim udział I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz. Obecna była także dyrektor Biura Wojewody Monika Kolasa.

Organizatorami uroczystości w Krakowie byli ambasador Republiki Słowackiej w Warszawie Andrea Elscheková Matisová oraz konsul generalna Republiki Słowackiej w Krakowie Zlata Šipošová. Koncert zgromadził przedstawicieli administracji publicznej, instytucji nauki i kultury, a także sympatyków i przyjaciół Republiki Słowackiej.

– Artystyczne widowisko, które mogliśmy podziwiać, w symboliczny sposób podkreśla to, co łączy nasze narody. Przypomina także o wartości przyjaźni i budowania wspólnych celów. Zmiany ustrojowe, które miały miejsce w Czechosłowacji, toczyły się niemal równolegle do polskich wydarzeń z lat 80. i 90. Dzisiaj Republika Słowacji jest bliskim partnerem Polski. Wspólnie budujemy przyszłość na fundamencie wydarzeń historycznych i wartości, które bliskie są obu naszym narodom – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Podczas koncertu zaprezentowały się dwa wyjątkowe zespoły: polski zespół „Śląsk”, który świętuje 70. rocznicę swojego powstania, oraz słowacki zespół „Sľuk”. Oba zespoły występowały już wspólnie w przeszłości. Dzisiaj ponownie można było podziwiać ich umiejętności muzyczno-taneczne na najwyższym poziomie.

20231026_Slowacja_koncert 20231026_Slowacja_koncert 20231026_Slowacja_koncert 20231026_Slowacja_koncert 20231026_Slowacja_koncert 20231026_Slowacja_koncert
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj