Odznaczenia dla pracowników Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk
2023-10-25

Historia Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk sięga lat 80-tych XX wieku. W 1986 roku powstał Zakład Podstaw Gospodarki Surowcami Mineralnymi PAN, przekształcony następnie w Centrum Podstawowych Problemów Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, a w roku 1998 – w Instytut PAN. Obecnie placówka prowadzi badania w obszarach takich jak górnictwo, geologia, energetyka czy geofizyka. To właśnie ten podmiot jest prekursorem wykorzystania w Polsce energii geotermalnej. W roku 1993 zaprojektowano i zbudowano pierwszy doświadczalny zakład geotermalny w Bańskiej Niżnej - Białym Dunajcu, bazujący na dwóch głębokich otworach.

Dziś Instytut robi kolejny krok w swoim rozwoju, otwierając Centrum Zrównoważonej Gospodarki Surowcami i Energią. W uroczystym otwarciu inwestycji wziął udział II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, który wręczył pracownikom Instytutu odznaczenia państwowe.

– Od lat Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk prowadzi badania nad rozwiązaniami służącymi zrównoważonemu rozwojowi. To przede wszystkim praca osób, które swoje życie poświęciły nauce. Wręczone dzisiaj odznaczenia to uhonorowanie wykonanej pracy i podjętego trudu, a także zachęta do dalszej działalności. Życzę Państwu satysfakcji z podejmowanych zobowiązań – mówi wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

Wicewojewoda Mateusz Małodziński wręczył 2 Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, przyznane przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i popularyzowanie polskiej myśli naukowej na świecie. Krzyże Zasługi (2 Złote, 3 Srebrne i 2 Brązowe) odebrali także pracownicy, którzy swoją działalnością przysłużyli się rozwojowi nauki.

Otwarte dziś Centrum Zrównoważonej Gospodarki Surowcami i Energią to inwestycja mająca służyć poszerzeniu horyzontów badawczych Instytutu oraz jego oferty dla biznesu. W ramach działalności Centrum kontynuowane i rozwijane będą dotychczasowe tematy dotyczące np. modelowania krajowych rynków surowców i energii. Dzięki pozyskaniu urządzeń laboratoryjnych możliwe staną się badania w zakresie m.in. gospodarczego czy surowcowego wykorzystania odpadów przemysłowych, jak również wielokierunkowego wykorzystania biomasy.

Więcej o Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN: https://min-pan.krakow.pl/

IGSMiE_MM IGSMiE_MM IGSMiE_MM IGSMiE_MM IGSMiE_MM IGSMiE_MM IGSMiE_MM
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj