O dziedzictwie, które łączy narody. Konferencja naukowa na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie
2023-10-23

Papież pielgrzym, jak zwykło się określać Jana Pawła II, odbył podczas swojego pontyfikatu ponad 100 podróży apostolskich. Spośród ponad 130 krajów, które znalazły się na tej wyjątkowej mapie, były państwa, do których Ojciec Święty zawitał kilkukrotnie. Takim krajem jest m.in. Chorwacja, która gościła Piotra naszych czasów trzykrotnie. Przypadająca w tym roku 20. rocznica trzeciej i zarazem ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do Chorwacji, stała się impulsem do odbywającej się dzisiaj polsko-chorwackiej konferencji naukowej pt. „Chorwackie relacje Jana Pawła II we wspomnieniach, w 20. rocznicę trzeciej pielgrzymki do Chorwacji i setnej w świecie jako papieża pielgrzyma”.

W obradach goszczących w murach Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie uczestniczył I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.


- Święty Jan Paweł II gdziekolwiek się nie udał, wszędzie wnosił swoją pogodę ducha. Jego usposobienie i charakter przyciągały tłumy. Niósł nadzieję, radość, ale także głębokie nauki. Był jak drogowskaz, który zmieniał losy społeczeństw wielu państw. Oddany i zaangażowany, nie bał się pochylać nad nikim. Nie stronił od miejsc dotkniętych konfliktami, zabiegał o pokój w każdym zakątku świata. Ogromne dziedzictwo, które tworzył przez cały swój pontyfikat, do dziś przynosi owoce. Do dziś jednoczy narody. Namacalnym dowodem jest chociażby konferencja naukowa, której jesteśmy uczestnikami. Serdecznie dziękuję organizatorom za stworzenie tego wyjątkowego wydarzenia upamiętniającego jednego z największych Polaków – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.  

Obrady dotyczyły wspomnień i naukowych analiz wizyt Jana Pawła II w Chorwacji.
Szczególny moment poświęcony był wyróżnieniu jednej z uczestniczek i prelegentek. Prof. dr hab. Elżbieta Osewska, która na co dzień związana jest z Akademią Tarnowską, uhonorowana została odznaczeniem państwowym.

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości nadany został postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy w uznaniu zasług dla Niepodległej. W imieniu prezydenta uroczystej dekoracji dokonał doradca prezydenta RP Piotr Nowacki w asyście I wicewojewody małopolskiego Ryszard Pagacz.

- Ojciec Święty Jan Paweł II szczególną nadzieję pokładał w człowieku. Troska o jego godność, rozwój, ale także cierpienie i problemy – była swoistym centrum nauczania papieża. Odznaczenie, które miałem okazję właśnie przekazać, jest wyrazem uznania. Uznania za Pani pracę, zaangażowanie i oddanie rozumiane właśnie także jako służba drugiemu człowiekowi. Niech będzie ono również wyjątkową motywacją do nieustawania w podejmowaniu kolejnych wyzwań – dodaje I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.   

Patronat nad konferencją objęli m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

20231023_UJPII_Chorwacja 20231023_UJPII_Chorwacja 20231023_UJPII_Chorwacja 20231023_UJPII_Chorwacja 20231023_UJPII_Chorwacja 20231023_UJPII_Chorwacja 20231023_UJPII_Chorwacja 20231023_UJPII_Chorwacja 20231023_UJPII_Chorwacja 20231023_UJPII_Chorwacja
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj