Blisko 14 mln zł rządowego dofinansowania na realizację zadań z programu Centra opiekuńczo-mieszkalne
2023-10-19

Centra opiekuńczo-mieszkalne to jedna z form pomocy dorosłym osobom z niepełnosprawnościami. Z założenia centra te mają stanowić dla nich bezpieczną przystań: miejsce zamieszkiwania, rozwoju i opieki.

11 października 2023 r. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zatwierdziła listę rekomendowanych wniosków w ramach ogłoszonego w 2023 r. naboru do programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne” wraz z wysokością kwoty przyznanych środków z Funduszu Solidarnościowego.

- Osoby z niepełnosprawnościami potrzebują naszej pomocy, która objawia się przez troskę, uwagę oraz działania usprawniające ich życie. Te starania cały czas wspiera Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, realizując program „Centra opiekuńczo-mieszkalne”. W Małopolsce cztery wnioski otrzymały dofinansowanie w łącznej wysokości blisko 14 mln zł – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wspieramy
Gmina Skawina otrzymała prawie 3,5 mln zł. Za te środki zbudowany zostanie obiekt o powierzchni 500 m2 z przeznaczeniem dla 20 osób z niepełnosprawnościami, wobec których będzie świadczona usługa opieki całodobowej. Zadanie zostanie zrealizowane do końca grudnia 2027 roku.

Również prawie 3,5 mln zł pozyskał powiat wielicki, który do końca października 2026 roku wybuduje Centrum opiekuńczo-mieszkalne o powierzchni 500 m2. Przeznaczone ono będzie dla 20 osób z niepełnosprawnościami, z czego dla 14 osób będzie świadczona usługa opieki całodobowej, a dla 6 osób opieka w formie pobytu dziennego.

- Przystosowany do realizacji projektu zostanie także budynek mieszkalny w Myślenicach przy ul. Chełm. Gmina otrzyma dofinansowanie na realizację zadania w wysokości ponad 3,4 mln zł. Obiekt o powierzchni ponad 686 m2 będzie przeznaczony dla 17 osób z niepełnosprawnościami, z czego dla 7 osób będzie świadczona usługa opieki całodobowej. Zadanie to z myślą o potrzebie pomocy osobom z niepełnosprawnościami zrealizowane zostanie do grudnia 2026 roku – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Również ponad 3,4 mln zł trafi do gminy Biecz na budowę Centrum opiekuńczo-mieszkalnego o powierzchni 498 m2. Miejsce przeznaczone zostanie dla 20 uczestników, z czego dla 4 osób będzie świadczona usługa opieki całodobowej. Zadanie zrealizowane zostanie do marca 2025 roku.

Z troski od lat
W ramach programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Centra opiekuńczo-mieszkalne” ogłoszonego w 2021 roku realizowane są obecnie umowy na zadania na łączną kwotę: ponad 9,8 mln zł oraz na koszty obsługi dla samorządów ponad 49 tys. zł.

Gmina Miechów na realizację zadania, w ramach modułu II dotyczącego funkcjonowania Centrum opiekuńczo-mieszkalnego, otrzymała środki z Funduszu Solidarnościowego w kwocie prawie 893 tys. zł oraz 4,5 tys. zł na koszty obsługi. COM w miejscowości Strzeżów Drugi w roku 2022 obejmowało swoim wsparciem 19 uczestników, w tym 15 w pobycie dziennym i 2 w całodobowym.
 
Miasto Nowy Sącz otrzymało środki z Funduszu Solidarnościowego na utworzenie i wyposażenie ośrodka wsparcia na 20 miejsc (16 pobyt dzienny, 4 całodobowy). Inwestycja, czyli budowa Centrum opiekuńczo-mieszkalnego w Nowym Sączu zakończona zostanie w pod koniec 2023 roku. Miasto na jego realizację otrzymało prawie 3,1 mln zł oraz ponad 15,3 tys. zł na koszty obsługi programu.

Do gminy Szczurowa, na budowę Centrum opiekuńczo-mieszkalnego w miejscowości Górka, trafiło dofinansowanie w kwocie ponad 3,2 mln zł oraz ponad 16 tys. zł na koszty obsługi programu. Dzięki temu utworzony i wyposażony zostanie ośrodek wsparcia z 20 miejscami opieki, w tym 6 całodobowych. Termin realizacji zadania to grudzień przyszłego roku.

Ponad 2,6 mln zł otrzymała także gmina Wieliczka. Dzięki tym środkom trwa budowa Centrum opiekuńczo-mieszkalnego z siedzibą w Węgrzcach Wielkich. Zadanie ma zostać zrealizowane do sierpnia 2025 roku.20231019_Grafika
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj