Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
2023-10-16

Jeszcze do niedawna Uniwersytet Pedagogiczny, od tego roku Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej, dziś po raz kolejny zainaugurował rok akademicki. W uroczystości uczestniczył I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, który odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego.

– Początek roku akademickiego to wyjątkowa chwila w życiu całej społeczności akademickiej. To czas wdrażania w życie nowo nakreślonych planów oraz podjęcia wysiłku związanego z rozpoczęciem kolejnego etapu nauki. (…) Szanowni Państwo, życzę, by inaugurowany dziś nowy rok akademicki 2023/2024 na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie był czasem spełniania ambicji, badawczych pasji oraz wykorzystania szans, które niesie nam przyszłość – z korzyścią dla dobra wspólnego. Vivat Academia! Vivant Professores!
– napisał w liście premier Mateusz Morawiecki.

Uroczystości inauguracyjne rozpoczęły się od mszy świętej w intencji studentów i pracowników uczelni w kościele Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Dalsza część odbyła się w Auli Głównej Uniwersytetu.

Część oficjalna rozpoczęła się od hymnu państwowego, po którym przemówienie inauguracyjne wygłosił rektor prof. dr hab. Piotr Borek. Następnie doradca prezydenta RP Piotr Serafin w asyście wicewojewody Ryszarda Pagacza wręczyli zasłużonym pracownikom uczelni Medale za Długoletnią Służbę. Wręczone zostały także Medale KEN, a dekoracji dokonał sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki prof. Włodzimierz Bernacki.

Na koniec odbyła się najważniejsza część inauguracji, czyli immatrykulacja studentów. Uroczystości zakończyła pieśń Gaudeamus Igitur.

W ramach obchodów 250. rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej, dziś i jutro odbywa się międzynarodowa konferencja naukowa pn. „<<Cokolwiek stanowi szczęśliwość szczególną człowieka (…) to wszystko jest rzeczą edukacji>>. Rozważania o polskiej edukacji w 250. rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej”.


20231016_Inauguracja_UP 20231016_Inauguracja_UP 20231016_Inauguracja_UP 20231016_Inauguracja_UP
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj