Premier Mateusz Morawiecki: polskie firmy muszą być zawsze górą
2023-10-13

Rząd konsekwentnie dba o polskie przedsiębiorstwa. Obniżył dla nich podatki oraz osłonił je tarczami pomocowymi w czasie kryzysów. Nie zawsze tak jednak było. Za poprzednich rządów niektóre krajowe firmy były wyprzedawane, jak np. kolejka na Gubałówkę. Obecnie szczególną opieką rząd otacza małych i lokalnych przedsiębiorców, dla których wprowadziliśmy tzw. Mały ZUS. Wszystko dzięki pieniądzom, które m.in. odzyskaliśmy z oszustw podatkowych. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził dziś Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Płatek” w Nowej Wsi Szlacheckiej w gminie Czernichów. Towarzyszyli mu sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Jacek Osuch oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wsparcie dla polskich firm
Lokalni przedsiębiorcy stanowią szczególną wartość dla polskiej gospodarki. Dlatego wprowadziliśmy tzw. Mały ZUS dla najmniejszych firm. Dodatkowo wspieramy przedsiębiorców poprzez takie działania, jak m.in.:
•    obniżenie CIT dla małych podatników z 19 proc do 9 proc – podatek CIT de facto stał się podatkiem od wielkich korporacji międzynarodowych,
•    możliwość korzystania z estońskiego CIT-u i licznych ulg, np. IP Box, ulgi B+R czy ulgi na innowacyjnych pracowników.

- Dbanie o polskie firmy jest sprawą najważniejszą – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
- Z tego biorą się nowe miejsca pracy, z tego też bierze się rozwój kraju i polska przedsiębiorczość – dodał.

Pomoc dla przedsiębiorstw w czasach kryzysu
W trudnych latach dla firm, podejmowaliśmy natychmiastowe działania, aby złagodzić skutki kryzysów. Polskie przedsiębiorstwa osłoniliśmy rządowymi tarczami: antykryzysową, antyinflacyjną i solidarnościową. Zamroziliśmy ceny prądu czy gazu oraz przyznawaliśmy wsparcie na utrzymanie firm. W czasie Covid-19, dzięki rządowej pomocy uratowaliśmy blisko 8 mln miejsc pracy.
•    Tarcza Solidarnościowa– chroni przed gwałtownymi wzrostami cen za energię elektryczną. Jest skierowana do przedsiębiorstw, samorządów, podmiotów wrażliwych i gospodarstw domowych.
•    Tarcza Energetyczna– to zestaw rozwiązań, które pomagają w walce z wysokimi cenami energii i jej źródeł. Obywatele, podmioty wrażliwe i przedsiębiorstwa energetyczne korzystają z dodatków i rekompensat, aby cena końcowa energii była niższa.
•    Program pomocy dla przedsiębiorców energochłonnych– do tej pory udzieliliśmy wsparcia na łączną kwotę ponad 2,3 mld zł. Do udziału w programie uprawnionych jest ok. 3 000 firm.

- Polskie firmy muszą być zawsze górą – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Zakład Przetwórstwa Mięsnego "Płatek"
Zakład to rodzinna firma, w której produkowane są tradycyjne wędliny i wędzonki. Produkcja trwa tam nieprzerwanie od lat 50-tych ubiegłego wieku.

- Ten zakład produkuje wyśmienite, tradycyjne wyroby lisieckie. Wysokiej jakości produkty, po które coraz chętniej sięgają Polacy, znajdują się w sklepach w ramach tzw. „lokalnej półce”. Gdyby nie rząd Prawa i Sprawiedliwości, gdyby nie większe środki przeznaczone dla emerytów i rencistów, gdyby nie zwiększona kwota minimalna – takie zakłady nie miałyby szans na rozwój, bo nie byłoby odbiorców tych dobrych produktów. Dzisiaj Polska lokalna bardzo dynamicznie się rozwija – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

4D5A7048AH0A11274D5A7193AH0A12054D5A71254D5A70874D5A70684D5A7035AH0A1305AH0A1183
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj