Maluch Plus rośnie w siłę. Podpisanie umowy z gminą Strzyszów
2023-10-12

Wspierać rodziców w pogodzeniu pracy z wychowaniem małego dziecka oraz zapewnić najmłodszym bezpieczną przystań – takie są główne założenia rządowego programu „Maluch+”. Teraz dzięki edycji na lata 2022-2029 miejsc w żłobkach i samych żłobków będzie jeszcze więcej.

Dziś wojewoda małopolski Łukasz Kmita zawarł umowę w ramach programu z wójtem gminy Stryszów Szymonem Dumanem. Uroczystość odbyła się w miejscowości Stronie. To tam – pod adresem Stronie nr 67, w budynku Szkoły Podstawowej – powstanie wyczekiwany żłobek.

Pomoc państwa w wychowywaniu dzieci
– Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego przywiązuje dużą wagę do tego, aby pomagać rodzicom w wychowaniu dzieci. Stąd programy takie jak „500+”, które od stycznia przyszłego roku zmieni się w „800+”. To także „Dobry start”, czyli jednorazowy dodatek do tzw. wyprawki szkolnej czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Staramy się też wspomagać rodziców, którzy są na początku rodzicielskiej przygody, oferując program „Maluch+”, którego zadaniem jest zapewnienie miejsca w żłobkach i innych placówkach dla dzieci do 3. roku życia – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

„Maluch+” w gminie Stryszów
- Gmina Stryszów dokona przebudowy i adaptacji części budynku Szkoły Podstawowej w miejscowości Stronie. Powstanie dzięki temu żłobek o powierzchni 156 metrów kwadratowych, który będzie przygotowany do przyjęcia 23 maluchów poniżej 3. roku życia. Inwestycja ta prowadzona z myślą o rodzinach dofinansowana jest z programu „Maluch+” kwotą ponad 936 tys. zł – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W ramach inwestycji zakupione zostanie wyposażenie żłobka, a budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Prace na terenie nowego żłobka mają trwać od 1 marca do 31 grudnia 2024 roku.

Wsparcie na całą Małopolskę

Środki na tworzenie i funkcjonowanie nowych miejsc opieki w ramach programu „Maluch+” 2022-2029 przyznane w ramach pierwszego naboru planuje wykorzystać w Małopolsce 79 gmin i 99 innych podmiotów na utworzenie łącznie 265 instytucji opieki (żłobków, klubów dziecięcych i instytucji dziennego opiekuna).

W ramach programu „Maluch+” 2022-2029 w Małopolsce powstanie prawie 9 tysięcy nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3. Kwota, jaka na ten cel zostanie przeznaczona, to 488 mln zł.

Dofinansowanie może pokryć do 100% wartości kosztów realizacji zadania polegającego na tworzeniu nowych miejsc opieki.

Wsparcie z „Polskiego Ładu”
Podczas wizyty w szkole w Stroniu wojewoda Kmita spotkał się z pracownikami placówki oraz jej podopiecznymi. Wójt Szymon Duman przedstawił też zakres zadania polegającego na budowie i modernizacji infrastruktury edukacyjnej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stroniu, na który gmina pozyskała z Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych prawie 2,5 mln zł.

- Zliczając osiem edycji „Polskiego Ładu” oraz dwie edycje Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, można powiedzieć, że tylko z tych dwóch źródeł do gminy Stryszów popłynęło prawie 30 mln zł. Tylko ósmy nabór przyniósł 11 mln zł na modernizację budynków użyteczności publicznej z zagospodarowaniem terenów wokół oraz budowę i modernizację obiektów sportowo-rekreacyjnych, a także na budowę (rozbudowę) sieci wodociągowej i sieci kanalizacji sanitarnej w sołectwie Leśnica oraz części przysiółków sołectwa Stronie – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

4D5A66654D5A67064D5A6817AH0A11004D5A66434D5A6894
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj