Ci, którzy niosą uśmiech. Gminny Dzień Seniora w Alwerni
2023-10-10

Ogromna wiedza, wielkie życiowe doświadczenie, wyjątkowe ciepło i zrozumienie dla drugiego człowieka. Tacy są seniorzy. Niedawno przypadało ich święto. To niezwykle ważne, aby osoby starsze czuły się ważne i potrzebne. Rząd premiera Mateusza Morawieckiego robi wszystko, aby tak właśnie było. Dlatego też polityka senioralna, realizowana poprzez szereg programów i inicjatyw, zasadza się na trzech filarach. To Bezpieczeństwo – Uczestnictwo – Solidarność.

Przypomniał o tym wojewoda małopolski Łukasz Kmita podczas uroczystości z okazji Gminnego Dnia Seniora, które odbyły się w Alwerni.


Senior w centrum uwagi


– Polityka senioralna to dla rządu Prawa i Sprawiedliwości bardzo istotna sprawa. Chcemy aktywizować jak największą liczbę naszych seniorów, aby mogli uczestniczyć w życiu publicznym. Troszczymy się o nich i troskę tę traktujemy jako nasz obowiązek. I dlatego podejmujemy działania systemowe, długofalowe i konsekwentne. Dowodem tego są liczne programy: „Senior+”, „Aktywni+”, trzynasta i czternasta emerytura, „Leki 75+”. Wszystkie te programy to realna pomoc, jaką otrzymują seniorzy. Zależy nam na tym, aby czuli Państwo opiekę. Dziękuję za Wasz uśmiech i życzliwość. Z okazji Gminnego Dnia Seniora przekazuję wszystkim Państwu najserdeczniejsze życzenia: sił, energii i zdrowia. Dzisiejsze spotkanie z Państwem, wypełnione radosną atmosferą, rozmowami, śpiewem, to dla mnie wielka przyjemność – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Małopolski „Senior+”


Program „Senior+” zakłada wspieranie finansowe jednostek samorządu terytorialnego w zakresie prowadzenia i zapewnienia miejsc w ośrodkach wsparcia „Senior+”. Dzięki temu osoby nieaktywne zawodowo w wieku 60 lat i więcej mają możliwość uczestnictwa w aktywnościach społecznych, a także korzystania z usług w zakresie aktywności ruchowej, edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej czy opiekuńczej (w zależności od potrzeb).

Na terenie Małopolski funkcjonują obecnie 103 placówki „Senior+” w 81 gminach/miastach i 1 powiecie. 23 Dzienne Domy „Senior+” oraz 80 Klubów „Senior+” zapewnia łącznie 2 558 miejsc dla osób starszych. 8 ośrodków na 154 miejsca jest jeszcze w trakcie tworzenia.

W 2023 r. z programu „Senior+” do Małopolski popłynęły środki w wysokości ponad 4,8 mln zł. Dofinansowanie na funkcjonowanie otrzymują 64 ośrodki.


Trzynasta i czternasta emerytura


Trzynastka trafiła na konta seniorów w marcu tego roku. Świadczenie to jest wypłacane z urzędu od 2019 roku. To dodatkowe pieniądze dla seniorów, którzy mogą przeznaczyć je na codzienne życie: wycieczkę, wyjście do kina czy teatru lub zakup małego sprzętu AGD. W tym roku wysokość świadczenia wynosiła blisko 1,6 tys. zł. To wzrost o 250 zł względem 2022 roku.

1 września ruszyły wypłaty czternastej emerytury. Wypłaty nastąpiły w siedmiu terminach wrześniowych. W latach 2019-2023, uwzględniając waloryzację świadczeń oraz wypłatę trzynastej i czternastej emerytury, do emerytów i rencistów zostanie skierowane ponad 196 mld zł.

– Czternasta emerytura jest ważnym wsparciem domowych budżetów. Pierwszy raz wypłacona była w 2021 roku. Rząd Zjednoczonej Prawicy zdecydował się na dalsze wsparcie. Jest ono kolejnym dowodem naszej troski o seniorów. W Małopolsce we wrześniu tego roku wypłaconych zostało 710,3 tys. czternastych emerytur. Tylko oddział ZUS w Krakowie wypłacił 276,2 tys. tych świadczeń. Świadczenie wynosi 2650 zł brutto. Liczby te pokazują, jak ogromne jest to wsparcie – wyjaśnia wojewoda Łukasz Kmita.

Rząd podjął decyzję, że wypłata 14. emerytury będzie wypłacana co roku i jest gwarantowana przez ustawę. Zarówno trzynasta, jak i czternasta emerytura wypłacane są bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków przez emerytów i rencistów.


Seniorzy_Alwernia Seniorzy_Alwernia Seniorzy_Alwernia Seniorzy_Alwernia Seniorzy_Alwernia Seniorzy_Alwernia
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj