Bezpiecznie wrócili do domu. Strażacy, jesteśmy dumni!
2023-10-09

70 strażaków, 23 samochody ratowniczo-gaśnicze, dziewięć pomp. Takim składem małopolscy strażacy udali się w lipcu do Grecji, by pomóc w walce z pożarami lasów. Ich misja trwała dwa tygodnie.

Dziś w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Krakowie wojewoda małopolski Łukasz Kmita spotkał się funkcjonariuszami, którzy współtworzyli tzw. moduł GFFFV (moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów). Obecny był małopolski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Piotr Filipek.

Dumni z naszych
– Pożary w rejonie Attyki były ekstremalne. Grecja zmagała się z żywiołem, który niszczył wszystko na swojej drodze. Sytuacja była poważna również z uwagi na wiatr i wysoką temperaturę, przez które płomienie szybko się rozprzestrzeniały. Kiedy małopolscy Strażacy otrzymali sygnał o potrzebie wsparcia, komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak w porozumieniu z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim odpowiedzieli natychmiast. 19 lipca wraz z siłami i środkami z województwa wielkopolskiego, Warszawy i Wrocławia oraz komponentem dowódczym z Komendy Głównej ruszyli do celu. Łącznie prawie 149 Strażaków i 49 samochodów wyjechało na 18. zagraniczną misję. Profesjonalizm, jakim się Państwo na co dzień posługują, został zauważony i doceniony również za granicami naszego kraju. Jesteśmy dumni z naszych Strażaków. Dziękuję za Wasze zaangażowanie i poświęcenie – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Więcej o tym, jak wyglądała misja małopolskich strażaków dzień po dniu: https://www.gov.pl/web/kwpsp-krakow/misja-grecja-2023---strazacy-z-malopolski-w-module-gfffv-poland

Moduł GFFFV z pomocą Grecji
GFFFV (Ground Forest Fire Fighting using Vehicles) to moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi, z użyciem pojazdów. Obecnie w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej Polska dysponuje sześcioma takimi modułami wyspecjalizowanymi w gaszeniu pożarów lasów. Stacjonują one w Krakowie, Białymstoku, Poznaniu, Olsztynie, Szczecinie i we Wrocławiu. Każdy moduł jest samowystarczalny. Poza typowym sprzętem gaśniczym, używanym przy pożarach lasów, strażacy dysponują też zapleczem logistycznym.

Pomoc dla Grecji w 2021 roku
Minęły dwa lata od poprzedniej pomocy polskich strażaków dla Greków. Polskie moduły gaśnicze GFFFV były zaangażowane wówczas w walkę z pożarami w okresie od 7 sierpnia do 1 września 2021 roku.

W działaniach w Grecji uczestniczyło wtedy 286 ratowników (dwie zmiany po 143 strażaków) oraz 46 pojazdów (samochody gaśnicze, specjalne, dowodzenia i łączności, kontenery, quady, busy, autobusy, a także przyczepy).

Dotychczasowe zagraniczne akcje wsparcia strażaków
Profesjonalizm naszych strażaków i ich doświadczenie są wysoko oceniane na arenie międzynarodowej. W sytuacjach wystąpienia katastrof naturalnych (np. pożarów czy trzęsień ziemi) poszczególne kraje mogą zwracać się do swoich zagranicznych partnerów o konkretną pomoc. Działania te koordynowane są w ramach systemu ERCC (Emergency Response Coordination Centre), którego Polska jest aktywnym członkiem od chwili wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej.

W ostatnich latach nasi strażacy uczestniczyli w wielu misjach zagranicznych, m.in. w Turcji (2023), we Francji (2022), w Czechach (2022), Rumunii (2021) czy w Libanie (2020). Dodatkowo strażacy z Polski angażowali się także w transport pomocy humanitarnej na Bałkany Zachodnie (w 2020 roku, w związku z walką z pandemią), do Niemiec (w 2021 roku, po powodzi) czy na Ukrainę (wielokrotne akcje w związku z trwającą wojną).

4D5A49724D5A49084D5A51164D5A49434D5A51354D5A5098AH0A94834D5A50764D5A5203
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj