Znika kolejna biała plama na mapie gazyfikacji Małopolski. Uruchomienie sieci gazowej dystrybucyjnej Świnna Poręba
2023-10-06

Zakończyła się inwestycja dotycząca sieci gazowej dystrybucyjnej w Świnnej Porębie w gminie Mucharz. Do tej pory tylko 1/4 mieszkańców miejscowości mogła korzystać z „błękitnego paliwa”. Ten stan dziś się jednak zmienił i teraz już wszyscy będą mogli korzystać z gazu, aby ogrzać swoje domy.

W uroczystym uruchomieniu sieci gazowej wziął udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecni byli także posłowie Krzysztof Kozik, Filip Kaczyński, senator Andrzej Pająk, zastępca dyrektora ds. technicznych Oddziału Zakład Gazowniczy w Krakowie Władysław Ziomek, władze samorządowe oraz lokalna społeczność.

- Już od 1 października mieszkańcy Świnnej Poręby mogą podpisywać umowy na uruchomienie w swoich gospodarstwach przyłącza do gazu. Znika kolejna biała plama na mapie gazyfikacji Małopolski. Ta inwestycja jest krokiem w stronę stabilizacji i oszczędności, a także komfortu, bo surowiec potrzebny, aby ogrzać dom, jest tu, na miejscu, gotowy do wykorzystania – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Jak wynika z danych Polskiej Spółki Gazownictwa, w Małopolsce stopień gazyfikacji to 95,6%.

Długość sieci gazowniczej w naszym województwie to prawie 36,9 tys. km. Obsługę ponad 830 tys. klientów zapewnia 21 gazowni.

W ramach uruchomionej dzisiaj sieci dystrybucyjnej wybudowano prawie 2,6 km gazociągu dn110 i  niemal 3,2 km gazociągu dn63. Wykonano także 53 sztuki przyłączy.

Wartość zrealizowanego przez Polską Spółkę Gazownictwa kontraktu wyniosła blisko 2 mln zł.

- W gminie Mucharz w latach 2018-2023 wybudowano 22 km gazociągu. Dzięki temu 205 budynków zostało podłączonych do sieci gazowej. Na te inwestycje PSG wydało łącznie ok. 11,5 mln zł – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Małopolskie inwestycje sektora gazowego
Od 2017 r. do 2023 Wydział Infrastruktury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie wydał na wniosek inwestora GAZ – SYSTEM S. A. ponad 30 decyzji na podstawie ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu z 24 kwietnia 2009 r. W trakcie procedowania są dwie kolejne inwestycje.
Z kolei na podstawie ustawy z 22 lutego 2019 r. o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym wydana została decyzja o ustaleniu lokalizacji strategicznej inwestycji w sektorze naftowym pod nazwą: „Budowa rurociągu produktowego Boronów-Trzebinia wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi” (długość rurociągu ok. 25, 1 km).

Z kolei na podstawie ustawy z 24 lipca 2015 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie sieci przesyłowych, na wniosek Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A., wydana został decyzja o ustaleniu lokalizacji strategicznej inwestycji w zakresie sieci przesyłowej dla inwestycji pn.: „Budowa linii 400 kV Skawina – nacięcia linii Tarnów-Tucznawa oraz Rzeszów-Tucznawa”.

- Choć proces gazyfikacji jest w Małopolsce mocno zaawansowany, nadal konieczne są działania, które pozwolą pokonać „białe plamy”. Inwestycje te mają znaczenie strategiczne. Ich celem jest nie tylko zapewnienie dostaw do odbiorców końcowych, ale także dotarcie do rejonów, gdzie choćby z powodów technicznych gaz do tej pory nie docierał. Jednocześnie prowadzone są działania modernizacyjne wyeksploatowanych gazociągów – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Spośród programu inwestycji Polskiej Spółki Gazownictwa warto zwrócić uwagę na tę polegającą na gazyfikacji rejonu Szczawnicy i gmin ościennych, czyli obszarów uzdrowiskowych i górskich. Inwestycja ta miała na celu umożliwienie dostawy gazu do miasta Szczawnica oraz gmin: Słopnice, Kamienica, Łącko, Ochotnica Dolna, Krościenko nad Dunajcem i Szczawnica.

Dzięki niej wzrosła liczba odbiorców oraz wolumenu dystrybuowanego gazu, a także umożliwiła realizację kolejnych inwestycji związanych z rozbudową sieci gazowej. Łącznie w ramach projektu wybudowano łącznie ponad 78 km sieci gazowej oraz dwie stacje gazowe redukcyjno-pomiarowe.


20231006_siec_gazowa 20231006_siec_gazowa 20231006_siec_gazowa 20231006_siec_gazowa 20231006_siec_gazowa 20231006_siec_gazowa
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj