Święto Ratownictwa Medycznego
2023-10-06

Można ich spotkać w ambulansie, helikopterze, wozie strażackim. Pracują w ramach ratownictwa górskiego, wodnego, policji, wojska, jednostek antyterrorystycznych czy szpitalnych oddziałów ratunkowych. Ratownicy medyczni – bo o nich mowa – wszędzie pełnią jedną misję: niosą pomoc. W październiku obchodzone jest Święto Ratownictwa Medycznego. Z tej okazji w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyły się wyjątkowe uroczystości przygotowane przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. Uczestniczył w nich II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

Obecni byli także wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, dyrektor naczelna Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego dr n. med. Małgorzata Popławska, a także liczne grono pracowników i sympatyków KPR.

Na służbie 24 h na dobę

– Każdej doby w Małopolsce nad bezpieczeństwem mieszkańców i gości czuwa 136 zespołów ratownictwa medycznego. W sezonie liczba ta zwiększa się o dodatkowy zespół. 39 spośród wszystkich zespołów to ambulanse Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. To rzesza ludzi oddanych swojej pracy, z której uczynili misję. Realizując ją skrupulatnie i z oddaniem, służą potrzebującym pomocą o każdej porze i każdego dnia – mówi II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

Uhonorowani odznaczeniami

Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, na wniosek wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, prezydent Andrzej Duda uhonorował pracowników Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego Medalami za Długoletnią Służbę. 10 osób otrzymało Medale Złote, 2 – Srebrne, a 7 – Brązowe.

W imieniu prezydenta odznaczenia wręczył II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

– Dzisiejsza uroczystość to znakomita okazja do wyrażenia uznania za Państwa postawę. To także czas podziękowań. Mają one swój szczególny wyraz w przyznanych odznaczeniach i wyróżnieniach. Są także odzwierciedleniem wdzięczności noszonej w sercach tak wielu Małopolan i wszystkich, którzy swoje zdrowie i życie złożyli w Państwa ręce. Życzę, aby były także powodem osobistej satysfakcji i motywacji do realizowania dalszych wyzwań – dodaje wicewojewoda.

Podczas spotkania przekazane zostały także: Krzyż Małopolski – odznaka honorowa Województwa Małopolskiego, odznaki Honoris Gratia, a także dyplomy dla wyróżniających się pracowników Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

W sposób szczególny podziękowania popłynęły do tych, którzy w tym roku kończą swoją aktywność zawodową w związku z przejściem na emeryturę.

Inwestując w bezpieczeństwo

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe to jednostka o długiej tradycji. Pierwsze w Polsce i drugie w Europie troszczy się o nieustanny rozwój.

Obecnie ambulanse Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego stacjonują w 24 miejscach w Krakowie, powiecie krakowskim, wielickim i olkuskim. Najnowszym punktem na tej mapie jest uruchomiony niedawno, bo 1 października – nowy Zespół Ratownictwa Medycznego w Nowej Wsi Szlacheckiej w gminie Czernichów.

20231006_MLP_Ratownicy 20231006_MLP_Ratownicy 20231006_MLP_Ratownicy 20231006_MLP_Ratownicy 20231006_MLP_Ratownicy 20231006_MLP_Ratownicy
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj