Konferencja Związku Samorządów Polskich
2023-10-06

Wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz obrona wspólnych interesów podmiotów będących członkami stowarzyszenia. To główny cel Związku Samorządów Polskich. To właśnie ZSP wraz z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów zorganizował w Niepołomicach konferencję, podczas której zostały zaprezentowane działania rządu RP na rzecz samorządu. W konferencji udział wziął I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz. Obecni byli także posłowie Urszula Rusceka, Anna Pieczarka, szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury Tomasz Tomala, wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron oraz przedstawiciele BGK.

- Małopolskie samorządy w ostatnich latach notują szeroki rozwój w wielu dziedzinach. Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych jest ogromnym i kompleksowym wsparciem dla samorządów. Dzięki kolejnym edycjom Małopolska stała się wielkim placem budowy. Tylko siódmy nabór – przeznaczony na rozwój stref przemysłowych – dał naszemu województwu kwotę blisko 285 mln zł na cztery bardzo duże projekty proinwestycyjne – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Dotychczas Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych (siedem edycji) oraz Rządowy Program Odbudowy Zabytków (dwie edycje) dały Małopolsce już niemal 5,7 mld zł.

- Przypomnijmy, że czekamy jeszcze na rozstrzygnięcie edycji ósmej, co nastąpi lada moment. Ponadto do 18 września trwał nabór w ramach edycji dziewiątej „Rozświetlamy Polskę”, w której o bezzwrotne dofinansowanie mogły się ubiegać gminy oraz związki międzygminne na realizację zadań z obszaru modernizacji infrastruktury oświetleniowej – dodaje I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Z kolei wysokość środków przeznaczonych Małopolsce z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2024 to blisko 307 mln zł w ramach listy podstawowej. Jest na niej 221 nowych zadań (jednorocznych i wieloletnich). Łącznie z zadaniami kontynuowanymi to 259 projektów, w tym 64 powiatowe i 195 gminnych. Łączna długość dróg, które w Małopolsce dzięki środkom przyznanym w naborze na 2024 rok zostaną wybudowane lub wyremontowane to blisko 200 km! Od 2019 do 2023 r. łączna kwota rządowego wsparcia przyznanego dla naszego regionu w ramach RFRD wyniosła już ok. 1,3 mld zł.  W ramach przeprowadzonych dotychczas naborów szansę realizacji zyskało 1469 zadań, a łączna długość wybudowanych lub wyremontowanych dróg to 1574 km.

- Konsekwentnie poprawiamy stan infrastruktury drogowej, bo to są konkrety, które służą wszystkim mieszkańcom – podsumowuje I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.


20231006_Niepolomice 20231006_Niepolomice 20231006_Niepolomice 20231006_Niepolomice
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj