Wojewoda małopolski Łukasz Kmita w Radiu Kraków
2023-10-06

Zakopianka na trasie Kraków-Myślenice, efekty pierwszych dni kontroli na granicy ze Słowacją, sobota paszportowa – to tematy, które redaktor Jacek Bańka poruszył podczas rozmowy z wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą w programie „Gość poranka” na antenie Radia Kraków.

– Musimy się wsłuchiwać w głos mieszkańców. Nie zgodzę się, by kosztem jednych mieszkańców, przeprowadzono rozwiązania, które będą służyły innym mieszkańcom. Wczoraj wydałem dwa specjalne zezwolenia na dwa węzły: Krzyszkowice i Myślenice. Tam było niebezpiecznie. Teraz powstaną tam węzły typu „trąbka”, co umożliwi bezkolizyjny przejazd na trasie Kraków – Rabka-Zdrój. Dodatkowo mieszkańcy lokalni będą mogli bezpiecznie włączać się do ruchu. Dbamy o bezpieczeństwo już teraz i myślimy o bezpiecznej przyszłości. Odcinek Kraków Myślenice wymaga przebudowy. Natężenie pojazdów to nawet 45 tys. na dobę. Przepustowość jest na wyczerpaniu – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Firmy specjalistyczne mają do dyspozycji nowoczesne programy komputerowe, które potrafią wytyczyć najbardziej optymalny przebieg drogi. Nie widzę możliwości, żeby nie realizować dobrych doświadczeń, ale postawić na tanią inwestycję. Nowa droga ma być zrobiona w taki sposób, by przez 50 lat niczego nie zmieniać. Wiele razy mówiłem na spotkaniach z mieszkańcami i GDDKiA, że nie można iść odcinkiem najprostszym. To praca nie dla polityków, ale dla urzędników i tych, którzy zajmują się rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Tego oczekuję od firmy, która to będzie realizowała
– dodaje wojewoda Kmita.

Podczas rozmowy nawiązano także do przywrócenia kontroli na granicy ze Słowacją.

– Nie mieliśmy innego wyjścia jako państwo, biorąc pod uwagę nieszczelne granice na Węgrzech i w Chorwacji, gdzie przedostawało się wielu nielegalnych imigrantów. Część przejść jest otwarta tylko dla ruchu pieszego, część także dla samochodowego. Zaangażowałem się – po informacji burmistrza Muszyny – w to, żeby przejście graniczne w Leluchowie zostało otwarte. Leluchów to mała miejscowość ze sklepami i targowiskiem chętnie odwiedzanymi przez Słowaków. Bezpieczeństwo jest kluczowe, ale przedsiębiorcy i polska gospodarka nie mogą na tym tracić – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Wojewoda opowiedział również o nadchodzącej sobocie paszportowej oraz otwarciu punktu paszportowego w Galerii Bronowice.

– Jestem blisko ludzi, słucham ich. Dlatego sobota paszportowa w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu. Nasze punkty będą otwarte. Jest też niespodzianka. W poniedziałek otwieramy nowy punkt paszportowy w Krakowie. Będzie on w jednej z galerii handlowych. Mieszkańcy Krakowa będą mieć wybór: podejście do galerii i złożenie wniosku paszportowego. Robię przełom w historii punktów paszportowych – dodaje wojewoda.


Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy: https://www.radiokrakow.pl/audycje/lukasz-kmita-w-sprawie-nowej-drogi-s7-krakow-myslenice-trzeba-sluchac-mieszkancow/


20231006 Radio KrakówRK - cytatowa
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj