Rozpoczęcie nowego roku akademickiego w Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
2023-10-07

Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej mieści się w renesansowym zamku Suskim, nazywanym „Małym Wawelem”. Zabytkowe wnętrza mieszczące nowoczesne sale wykładowe i laboratoria komputerowe już od ponad 20 lat przyciągają studentów nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Dziś uczelnia po raz kolejny otwiera swoje drzwi przed spragnioną wiedzy młodzieżą. W uroczystej inauguracji wziął udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który odczytał okolicznościowy list ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.  

– Gaudeamus igitur! U progu nowego roku akademickiego 2023/2024 trudno nie przywołać przypadającej w nim 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej – pierwszej w Europie instytucji oświaty publicznej. Nie tylko zreformowała ona system nauczania w Rzeczypospolitej, lecz także opracowała koncepcję nowoczesnego uniwersytetu. Twórcy i pracownicy KEN podkreślali potrzebę specjalistycznego kształcenia ludzi młodych, gotowych do pełnienia odpowiedzialnych ról społecznych. Z drugiej strony kładli nacisk na stworzenie innowacyjnego systemu szkolnictwa wyższego, który stwarzałby możliwość studiowania w kraju, zarówno w dużych ośrodkach miejskich, ale i tam „gdzie światło nauk mniej przeniknęło”. (…) W nowym roku akademickim życzę inspiracji do pracy, odwagi w podejmowaniu nowych wyzwań i wszelkiej satysfakcji – napisał w liście do uczestników premier edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Oficjalne uroczystości akademickie poprzedziła msza święta w kościele w Suchej Beskidzkiej. Tuż po jej zakończeniu uczestnicy przenieśli się do Sali Rycerskiej zamku Suskiego, gdzie odbyła się część oficjalna. Inaugurację otworzył rektor dr Marek Łabaj, prof. WSTiE. Po oficjalnym powitaniu nastąpiła immatrykulacja studentów pierwszego roku.

Uczestnicy wysłuchali również wykładu inauguracyjnego pt. „Modele językowe w sztucznej inteligencji”, który wygłosił dr hab. inż. Radosław Klimek, prof. AGH – wieloletni wykładowca WSTiE.


inauguracja_Sucha_Beskidzka inauguracja_Sucha_Beskidzka inauguracja_Sucha_Beskidzka inauguracja_Sucha_Beskidzka inauguracja_Sucha_Beskidzka inauguracja_Sucha_Beskidzka inauguracja_Sucha_Beskidzka inauguracja_Sucha_Beskidzka
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj