Z dbałością o dorobek kulturalny Małopolski Zachodniej. Gala Jubileuszowa z okazji 20-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Krakowiaczek
2023-10-06

To jedyny tego typu zespół na ziemi chrzanowskiej. Powstał w styczniu 2003 roku przy Szkole Podstawowej w Grojcu. Po roku został objęty opieką Samorządowego Ośrodka Kultury w Alwerni, by w 2012 roku wejść całkowicie w struktury Ośrodka Kultury. Dzisiaj odbyła się uroczysta Gala Jubileuszowa Zespołu Pieśni i Tańca Krakowiaczek. Udział w uroczystości, która odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie, wziął wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Obecni byli także poseł Władysław Kurowski oraz członek Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas.

Ocalić od zapomnienia
- Małopolska jest terenem o wyjątkowej historii i kulturze. Ten dorobek wyróżnia nas spośród innych regionów. Zachowanie tradycji, obrzędów, zwyczajów, tańców, pieśni oraz gwary Krakowiaków zachodnich ma szczególny wymiar. Jako ważny cel działalności postawili sobie Państwo pielęgnowanie kultury regionalnej – zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Dziękuję za to, bo w ten sposób przyczyniają się Państwo do zachowania dziedzictwa Małopolski Zachodniej – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Aktywni i kreatywni
Zespół Pieśni i Tańca Krakowiaczek popularyzuje kulturę regionalną podczas uroczystości państwowych, Nocy Muzeów, świąt lokalnych. Bierze udział w koncertach charytatywnych. Prowadził także naukę poloneza w szkołach podstawowych. Jest też pomysłodawcą i organizatorem Koncertów Noworocznych w miejscowości Grojec. Zespół bierze udział w przeglądach, konkursach i festiwalach – również zagranicznych, zajmując czołowe miejsca.

Dzisiaj zespół liczy 50 osób i pracuje w czterech grupach wiekowych. Skupia dzieci, młodzież i dorosłych w przedziale wiekowym 5-27 lat oraz grupę seniorską 60 plus. W skład zespołu wchodzi również pięcioosobowa kapela.

Wyjątkowy dorobek artystyczny
Gala Jubileuszowa była również okazją do wręczenia odznaczeń państwowych. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda uhonorował odznaczeniami państwowymi członków Zespołu Pieśni i Tańca Krakowiaczek w Alwerni. Uroczystego wręczenia odznaczeń dokonał wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Za zasługi dla kultury polskiej, za propagowanie tradycji folklorystycznych wręczony został jeden Srebrny i pięć Brązowych Krzyży Zasługi.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński na mocy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej w uznaniu zasług dla kultury polskiej nadał także dwa Brązowe Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jeden z tych Medali otrzymał Zespół Pieśni i Tańca Krakowiaczek, a drugi pani Teresa Majewska – założycielka Zespołu, jego kierownik artystyczny, choreograf i instruktor.

- Dziękuję Państwu za dbałość o tradycję oraz za wartości, które przekazują Państwo kolejnym pokoleniom Polaków. Serdecznie gratuluję otrzymanych odznaczeń i życzę nieustającego zapału do pracy i rozwijania pasji – dodaje wojewoda Kmita.

Dla przyszłych pokoleń
Krakowiaczek zajmuje się upowszechnianiem kultury regionalnej poprzez warsztaty i lekcje regionalne w szkołach i przedszkolach na terenie gminy oraz gmin sąsiednich. Prowadzi pokazy strojów, naukę tańców i zabaw regionalnych. W programach edukacyjnych dla przedszkoli prezentowane są również zwyczaje i obrzędy doroczne jak: chodzenie z turoniem, topienie marzanny, śmigus-dyngus, chodzenie z kogucikiem. Zespół opracował także program ,,Z Krakowiaczkiem po Polsce’’. Przedstawia w nim różne regiony etnograficzne Polski Południowej, opowiadając o muzyce, tańcach i prezentując strój z danego regionu.

W swoim repertuarze Zespół ma programy tzw. ,,autentyczne’’ oparte na dawnych zabawach dziecięcych i dawnym życiu wsi, które prezentuje na przeglądach i festiwalach, m.in. na Przeglądzie Folklorystycznym im. Janiny Kalicińskiej – ,,Spinka Krakowska” czy Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym ,,Pawie Pióro'' w Trzebini. Od niedawna w zespole ukształtowały się grupy młodsze śpiewacze, które rokrocznie zdobywają pierwsze miejsca w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek Regionu Krakowskiego.

20 lat minęło
W okresie swojej 20-letniej działalności Zespół zaprezentował wiele widowisk regionalnych, obrzędowych i patriotycznych, zdobył mnóstwo czołowych nagród i wyróżnień. W 2017 roku Krakowiaczek otrzymał  Nagrodę Artystyczną Powiatu Chrzanowskiego, a w 2019 – Nagrodą Artystyczną Gminy Alwernia im. Henryka Cyganika w kategorii ,,Upowszechnianie kultury’’. Zespół prezentował polską kulturę regionalną podczas festiwali w Bułgarii, Macedonii, dwukrotnie we Francji, Czarnogórze i Ukrainie.


20231006_Krakoiwaczek 20231006_Krakoiwaczek 20231006_Krakoiwaczek 20231006_Krakoiwaczek 20231006_Krakoiwaczek 20231006_Krakoiwaczek 20231006_Krakoiwaczek 20231006_Krakoiwaczek 20231006_Krakoiwaczek 20231006_Krakoiwaczek 20231006_Krakoiwaczek 20231006_Krakoiwaczek
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj