Społeczność Ignatianum powitała nowy rok akademicki
2023-10-06

Inauguracja nowego roku akademickiego 2023/2024 dla społeczności Ignatianum była bardzo szczególna. Uczelnia została podniesiona do rangi uniwersytetu i od 1 października funkcjonuje już nie jako Akademia, ale Uniwersytet Ignatianum w Krakowie. W uroczystościach inauguracyjnych wziął udział I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz. Obecni byli także m.in. wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki prof. Włodzimierz Bernacki, który wręczył pracownikom uczelni Medale za Długoletnią Służbę.

– Na akademickiej mapie Krakowa pojawił się nowy uniwersytet, a Ignatianum weszło do grona polskich uczelni uniwersyteckich. Rozpoczyna się kolejny rok akademicki, który z pewnością będzie radosny dla całej społeczności uczelnianej i będzie obfitował w nowe naukowe wyzwania. Życzę Państwu owocnej nauki i satysfakcji z podejmowanych trudów
– mówi I wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Inaugurację rozpoczęła uroczysta eucharystia odprawiona w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Dalsza część uroczystości odbyła się w Auli Wielkiej im. ks. Grzegorza Piramowicza SJ.

Po odśpiewaniu „Bogurodzicy” przemówienie inauguracyjne wygłosił JM rektor UIK dr hab. Tomasz Homa SJ, prof. UIK. Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie zasłużonym pracownikom uczelni Medali za Długoletnią Służbę, którego dokonał sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki prof. Włodzimierz Bernacki. Następnie odbyła się immatrykulacja studentów pierwszego roku, po której wybrzmiał hymn „Gaude Mater Polonia”.

Wykład inauguracyjny pt. „The Liberal Arts and their role in our Christian missions” wygłosił JM o. Mark A. Lewis SJ, rektor Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Uroczystości zakończył radosny „Gaudeamus Igitur”.


Zdjęcia: Włodzimierz Bernacki Facebook 

Inauguracja_Ignatianum_2023 Inauguracja_Ignatianum_2023 Inauguracja_Ignatianum_2023 Inauguracja_Ignatianum_2023 Inauguracja_Ignatianum_2023
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj