Powitanie nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie
2023-10-05

Choć początki wyższego szkolnictwa rolniczego w Krakowie sięgają końca XVIII w., w krakowskiej przestrzeni akademickiej uczelnia funkcjonuje od 1953 r. Dziś Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie po raz kolejny otwiera swoje drzwi przed spragnioną wiedzy młodzieżą. W uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego wziął udział II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, który odczytał okolicznościowy list ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Obecna była także poseł Małgorzata Wassermann.
 
– Gaudeamus igitur! U progu nowego roku akademickiego 2023/2024 trudno nie przywołać przypadającej w nim 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej – pierwszej w Europie instytucji oświaty publicznej. Nie tylko zreformowała ona system nauczania w Rzeczypospolitej, lecz także opracowała koncepcję nowoczesnego uniwersytetu. (…) Nie pozostajemy obojętni na wyzwania współczesnego i przyszłego świata – krajowe uczelnie dostosowują ofertę edukacyjną do zmieniającej się rzeczywistości i coraz bardziej wymagającego rynku pracy. (…) W nowym roku akademickim życzę inspiracji do pracy, odwagi w podejmowaniu nowych wyzwań i wszelkiej satysfakcji – napisał w liście do uczestników premier edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Inauguracja rozpoczęła się od mszy świętej w kościele pw. Pana Jezusa Dobrego Pasterza. Dalsza część uroczystości odbyła się w Centrum Kongresowym URK.
 
Najpierw zebrani odśpiewali hymn „Gaude Mater Polonia”. Następnie dokonano immatrykulacji nowo przyjętych studentów, po której wybrzmiała pieśń „Gaudeamus igitur”. Kolejnym punktem było wręczenie przez doradcę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Piotra Nowackiego 21 Medali za Długoletnią Służbę.
 
Na zakończenie uroczystości wykład inauguracyjny pt. „Od pomysłu do innowacji – Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie uczelnią przyszłości” wygłosił dr inż. Tomasz Czech.

20231005_URK 20231005_URK 20231005_URK 20231005_URK 20231005_URK 20231005_URK
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj