Z myślą o najmłodszych Małopolanach. Podpisanie kolejnych umów w ramach programu Maluch Plus
2023-10-03

- Otaczać rodziny kompleksową opieką, wspierać możliwości rozwoju każdej z gmin, wreszcie – inwestować w projekty, o które zabiegają lokalne społeczności. To podstawowe zadania realizowane przez rząd Pana Premiera Mateusza Morawieckiego. Dzisiaj podpisuję umowy w ramach programu „Maluch+”. Dzięki nim w Żabnie, Łęgu Tarnowskim i Lipnicy Murowanej powstaną łącznie 74 miejsca opieki nad dziećmi do lat 3. Z tej informacji cieszą się rodzice, dla których wiadomość ta oznacza realną pomoc w godzeniu obowiązków rodzicielskich z wyzwaniami, jakie przynosi życie czy z pracą zawodową. Jest to także bardzo dobra wiadomość dla jednostek samorządu terytorialnego, które w ten sposób rozwijają swój potencjał – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Wicewojewoda gościł dzisiaj w gminach: Lipnica Murowana i Żabno. Łącznie podpisane zostały trzy umowy. W przypadku dwóch z nich – beneficjentem jest gmina Żabno, a w przypadku jednej – gmina Lipnica Murowana.

- Przyznane dofinansowanie to łącznie ponad 2,3 mln zł. To wsparcie przede wszystkim dla inwestycji w Lipnicy Murowanej, gdzie zakres prac jest szeroki, a cel zakłada utworzenie 50 miejsc opieki. Środki te posłużą także zwiększeniu ofert dwóch już funkcjonujących placówek: w Żabnie i Łęgu Tarnowskim. Różne są potrzeby, różna wysokość dofinansowania, ale ten sam cel: rozwijanie sieć miejsc opieki nad najmłodszymi Małopolanami – dodaje I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

 „Maluch+” w Żabnie i Łęgu Tarnowskim

Do gminy Żabno na dwa zadania przekazanych zostanie blisko 300 tys. zł. Pierwsze z nich dotyczy istniejącego już żłobka, który mieści się przy ul. Zborowskiego w Łęgu Tarnowskim.

Środki w wysokości blisko 200 tys. zł przeznaczone zostaną na zwiększenie liczby miejsc opieki o 16. Zakupione zostanie niezbędne wyposażenie, pomoce dydaktyczne, a także powstanie plac zabaw. Wykonanie zadania zaplanowano na koniec listopada 2023 r.

Natomiast jeszcze przed końcem października w placówce przy ul. Władysława Jagiełły w Żabnie planowane jest zwiększenie liczby miejsc w żłobku o 8. Na ten cel – obejmujący również zakup, montaż wyposażenia i zakup pomocy dydaktycznych – gmina Żabno otrzymała blisko 100 tys. zł.

Lipnica Murowana wzbogaci się o 50 miejsc opieki dla dzieci do lat 3

Podpisana dzisiaj przez I wicewojewodę małopolskiego Ryszarda Pagacza umowa, której beneficjentem jest gmina Lipnica Murowana, gwarantuje dofinansowanie w wysokości ponad 2 mln zł.

Środki te pozwolą między innymi na rozbudowę i adaptacje, w tym chociażby wykonanie dachu nad dobudowaną częścią budynku, wykonanie elewacji, wymianę instalacji, dobudowanie windy i szeroko rozumiane adaptacje pomieszczeń na potrzeby żłobka. Dla najmłodszych mieszkańców gminy powstanie tu 50 miejsc opieki.

Zaplanowano także prace na otaczającym terenie zielonym i wykonanie placu zabaw.

Czas na zakończenie inwestycji to koniec lipca 2025 r.

Wsparcie na całą Małopolskę

Środki na tworzenie i funkcjonowanie nowych miejsc opieki w ramach programu „Maluch+” 2022-2029 przyznane w ramach pierwszego naboru planuje wykorzystać w Małopolsce 79 gmin i 99 innych podmiotów na utworzenie łącznie 265 instytucji opieki (żłobków, klubów dziecięcych i instytucji dziennego opiekuna).

W ramach programu „Maluch+” 2022-2029 w Małopolsce powstanie prawie 9 tysięcy nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3. Kwota, jaka na ten cel zostanie przeznaczona, to 488 mln zł.

Dofinansowanie może pokryć do 100% wartości kosztów realizacji zadania polegającego na tworzeniu nowych miejsc opieki.
Foto: Urząd Miejski w Żabnie, Wójt gminy Lipnica Murowana 

Podpisanie_umowy_Maluch_Plus Podpisanie_umowy_Maluch_Plus Podpisanie_umowy_Maluch_Plus
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj