"Wy jesteście solą ziemi, wy jesteście światłem świata". Patriotyczno-religijny koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego na Wawelu
2023-09-30

Dziedziniec Arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie stał się dzisiaj wyjątkową sceną artystyczną. W 45. rocznicę powołania na Stolicę Piotrową polskiego papieża, z inicjatywy wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, odbył się koncert „Wy jesteście solą ziemi, wy jesteście światłem świata”. Spektakl był także hołdem złożonym żołnierzom walczącym o wolną Polskę.


Nie pragnijmy takiej Polski, która by nas nic nie kosztowała

– Trzeba nam nieustannie wracać do śladów historii. Chodzić drogami, które wyznaczali ojcowie polskiej niepodległości i znaczyć ten ślad w świadomości współczesnych pokoleń. Jeśli my przestaniemy kroczyć drogą poszanowania historii i oddania szacunku tym, którzy ją tworzyli, zatracimy naszą tożsamość narodową. Warto powtórzyć za marszałkiem Józefem Piłsudskim: naród bez pamięci jest narodem bez przyszłości
– mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Podobnie naród, który zatraca wartości, który odwraca się od nich – skazany jest na poniesienie strat. Jesteśmy odpowiedzialni za podtrzymywanie dziedzictwa św. Jana Pawła II. Jesteśmy zobowiązani do wypełniania powołania, o którym mówił Ojciec Święty: „Nie pragnijmy takiej Polski, która by nas nic nie kosztowała. Natomiast czuwajmy przy wszystkim, co stanowi autentyczne dziedzictwo pokoleń, starając się wzbogacić to dziedzictwo” – podkreśla wojewoda Kmita.


Widowisko patriotyczno-religijne na Wawelu


Wśród gości, którzy przyjęli zaproszenie wojewody do udziału w wydarzeniu, byli między innymi: podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Ewelina Owczarska, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej Paweł Dycht. Obecni byli także wicewojewodowie Ryszard Pagacz oraz Mateusz Małodziński.

Spektakularne wydarzenie mogło się odbyć dzięki zaangażowaniu i współpracy wielu podmiotów. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują partnerzy wydarzenia: Zamek Królewski na Wawelu z dyrektorem dr. hab. Andrzejem Betlejem, prof. UJ na czele, Ministerstwo Obrony Narodowej, dzięki któremu obecny był Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, Lasy Państwowe, Tauron, BGK Bank Gospodarstwa Krajowego, PZU, Grupa Azoty, Polska Spółka Gazownictwa, „Murawa” Fundacja Rozwoju Sportu i Promocji Obronności.

– Wielowymiarowe widowisko, którego jesteśmy dzisiaj świadkami, to impuls do zadumy i refleksji. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jego realizacji w naszym województwie. Jestem przekonany, że żywe emocje, które wyniesiemy z dzisiejszego wieczoru, na długo pozostaną w naszych sercach – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Wawel to majestat Rzeczypospolitej. Dziękuję wszystkim, że są Państwo z nami. Życzę dobrych, patriotycznych przeżyć – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

– Święty Jan Paweł II umiłował sobie kulturę i sztukę. Uważał, że wszystko to, co zawiera się w kulturze, sztuce, w nas - zawiera się też w Bogu. Jeszcze jako Karol Wojtyła, nie będąc papieżem, pisał, że "człowiek to ten, który tworzy kulturę, który żyje dzięki kulturze, który miłuje kulturę". Dzisiejszy koncert to doskonała okazja, by podziękować także żołnierzom Wojska Polskiego i wszystkim służbom mundurowym – mówi II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

Podczas koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego zaprezentowało się blisko 100 osób. Chór, orkiestra, soliści i tancerze baletowi stworzyli przedstawienie jedyne w swoim rodzaju. Wybrzmiały najważniejsze utwory muzyczne, które przypomniały o losach polskich żołnierzy: „Marsz Pierwszej Brygady” czy „Czerwone maki na Monte Cassino”. Usłyszeć można było także: „Modlitwę o wschodzie słońca”, „Misericordias Domini” czy „Litanię zaufania”.

To wyjątkowe wydarzenie podziwiało łącznie około tysiąc osób.


Nasza historia – nasze dziedzictwo


– Dwa dni temu obchodziliśmy wyjątkową rocznicę. Minęło właśnie 65 lat, odkąd sakrę biskupią przyjął ks. Karol Wojtyła. Tu – w Katedrze na Wawelu – mając zaledwie 38 lat, został najmłodszym członkiem Episkopatu Polski. Od tego momentu rola i znaczenie krakowskiego biskupa miały już tylko rosnąć. Podobnie jak Jego służba i oddanie sprawom Krakowa, Małopolski i Polski. To one pozostały ważne także wówczas, gdy został powołany na zwierzchnika Stolicy Apostolskiej. Za kilkanaście dni minie 45 lat od tamtego wydarzenia. Wydarzenia, które za sprawą osoby Jana Pawła II odmienić miało karty historii naszej Ojczyzny i Europy – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

– Jak podkreślał w swoim nauczaniu polski Papież, w duszy każdego Polaka złączyły się dwa uczucia: religijne i patriotyczne. Związały je doświadczenia dziejowe naszego narodu: cierpienia, niedole i krew żołnierzy, przelana w imię niepodległości. W piękny sposób mogliśmy doświadczyć tej prawdy także podczas dzisiejszego koncertu. Naszą obecnością na Wawelu zaświadczyliśmy także, że jesteśmy dumni z duchowego dziedzictwa, którego jesteśmy spadkobiercami
– podsumowuje wojewoda.


Koncert_Wawel Koncert_Wawel Koncert_Wawel Koncert_Wawel Koncert_Wawel Koncert_Wawel Koncert_Wawel Koncert_Wawel Koncert_Wawel Koncert_Wawel Koncert_Wawel Koncert_Wawel Koncert_Wawel Koncert_Wawel Koncert_Wawel
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj