Azymut na drugiego człowieka. Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego w Krakowie oficjalnie otwarte
2023-09-29

W krakowskim forcie Jugowice otwarto dziś Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego. Na uroczystość złożyła się inauguracja wystawy „Harcerskie ścieżki” przygotowanej wspólnie przez organizacje harcerskie ZHP i ZHR przy współpracy z Muzeum Krakowa.

Otwarcie Muzeum i Centrum Harcerskiego odbyło się zgodnie z ceremoniałem harcerskim. W uroczystości wziął udział prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i protektor ruchu harcerskiego Andrzej Duda oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecny był także prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

– Dziękuję za to, że w ogóle jest to muzeum. Dziękuję też za to, że jest takie, jakie jest, i że jest tu, gdzie jest. Dziękuję za to, że jest w moim mieście, w którym się wychowałem; w którym należałem do harcerstwa od dzieciństwa; w którym to miejsce wpisuje się w sposób absolutny w samą ideę i historię ruchu harcerskiego. Dziękuję za to, że druhny i druhowie – wszyscy Państwo – włożyliście w to tyle serca, żeby to miejsce, które jest nie tylko muzeum, ale jest także centrum życia harcerskiego, powstało. Jest to wielkie osiągnięcie i myślę, że jeden z kamieni milowych w dziejach ruchu harcerskiego, skautowego w naszym kraju. Nie jest łatwo harcerstwu z jego tradycją gładko wpisywać się w nowoczesność. Nie jest łatwo mieć ofertę taką, która dzisiaj przyciągnie młodych ludzi, a zarazem pozwoli im przekazać to, co tak ważne w harcerskiej tradycji: duch miłości przyrody – tego bardzo specyficznie pojmowanego życia w łączności z naturą. Nie jest łatwo. Ale wierzę w to, że ten obiekt w tym pomoże, bo będzie pokazywał, że harcerstwo jest nie tylko czymś, co ma 113 lat, ale że jest żywe, aktualne, wychodzi w przyszłość, odpowiada na wyzwania współczesności. Bo takie właśnie jest – przekazał prezydent Andrzej Duda.

– To wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa. Tu będzie biło harcerskie serce. Ruch harcerski w Polsce to bardzo istotna część dziejów naszego kraju. Harcerze od wielu lat są stawiani jako przykład bezinteresownej pomocy udzielanej każdemu, kto tylko jej potrzebuje. Dziękuję za Waszą codzienną otwartość oraz zaangażowanie w wychowywanie kolejnych pokoleń i przekazywanie im wartości. Swoje umiejętności w służbie drugiemu człowiekowi udowodnialiście wielokrotnie. Jestem pewien, że oglądający tę wystawę zdadzą sobie sprawę z potencjału i siły ruchu harcerskiego. Na harcerzach można polegać jak na Zawiszy. „Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce” – te słowa przysięgi harcerskiej wyznaczają drogę i kształtują charaktery. Mieć w życiu, w podejmowanych działaniach azymut nie na swoje sprawy, nie na siebie, a na drugiego człowieka – to niecenione i wielkie – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył również odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla ruchu harcerskiego oraz zaangażowanym w tworzenie Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego. Złotymi Krzyżami Zasługi, za zasługi na rzecz wychowania pokoleń młodzieży w duchu idei harcerskiej i kształtowania postaw patriotycznych, odznaczeni zostali Mariusz Siudek (po raz drugi) oraz Krzysztof Wójtowicz.

Wystawa stała „Harcerskie ścieżki” jest całościową opowieścią o fenomenie ruchu harcerskiego, z jego bogatą historią, tradycją, ideałami i metodami wychowawczymi. Zaczyna się od momentu powstania ruchu, na początku XX wieku. Prezentuje kilka ciekawych wątków z dziejów organizacji: wyprawę Fordem T dookoła świata z repliką samochodu, instalacją w kształcie Żubra rzeczywistych rozmiarów, który był symbolem Jubileuszowego Zlotu w Spale w 1935 roku, udział harcerzy w konspiracji podczas II wojny światowej, odrodzenie harcerstwa w okresie PRL-u czy kosz balonowy użytkowany przez harcerskie drużyny lotnicze.

Narracja została poprowadzona do czasów współczesnych i opowiada o tym, jak harcerstwo wychowuje obecną młodzież, w reakcji na bieżące wydarzenia i zmiany stylu życia.

W drugiej części wystawy autorzy postanowili ułożyć specjalną grę, która wykorzystuje podstawową wiedzę z zakresu rozmaitych technik harcerskich (np. węzły i szyfry). Każdy będzie mógł sprawdzić swoje umiejętności, jak zręczność czy spostrzegawczość.

Wystawa otwarta będzie od środy do niedzieli w godzinach 10-18.


20230929_Fort_harcerze 20230929_Fort_harcerze 20230929_Fort_harcerze 20230929_Fort_harcerze 20230929_Fort_harcerze 20230929_Fort_harcerze 20230929_Fort_harcerze 20230929_Fort_harcerze 20230929_Fort_harcerze 20230929_Fort_harcerze 20230929_Fort_harcerze 20230929_Fort_harcerze 20230929_Fort_harcerze 20230929_Fort_harcerze 20230929_Fort_harcerze 20230929_Fort_harcerze
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj