Święto Terytorialsów
2023-09-27

27 września jest dniem szczególnym dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Decyzją Ministra Obrony Narodowej z 14 sierpnia 2018 r. dzień powstania Polskiego Państwa Podziemnego, z uwagi na charakter funkcjonowania Formacji i dziedziczone tradycje, został ustanowiony również świętem Terytorialsów.

Dziś, przy okazji święta Terytorialsów, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński spotkali się z dowódcą 11 Małopolskiej Brygady Obrody Terytorialnej płk. Marcinem Siudzińskim oraz szefem sztabu Brygady ppłk. Tomaszem Modrzeckim.

– Pozostając „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko” – Terytorialsi brali udział w zwalczaniu klęsk żywiołowych i katastrof, prowadzili działania ratownicze w walce z pandemią, wspierali funkcjonariuszy Straży Granicznej na granicy polsko-białoruskiej oraz nieśli pomoc sąsiadom z Ukrainy. Dziękujemy - te słowa dziś muszą wybrzmieć jeszcze mocniej w stosunku do Was, Drodzy Terytorialsi z Wojsk Obrony Terytorialnej. Dziękujemy za służbę dla naszej Ojczyzny, za pomoc Małopolanom w najtrudniejszych sytuacjach, za Waszą solidarność i patriotyzm, za obronę polskich granic. Dziękuję za bardzo dobrą współpracę w myśl zasady „Razem jesteśmy silniejsi”! – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

***

Wojska Obrony Terytorialnej to najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. WOT został powołany do życia 1 stycznia 2017 r.

Misją Terytorialsów jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to m.in. przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT ma za zadanie wspierać wojska operacyjne w strefie działań bezpośrednich.

20230927_WOT_Gabinet
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj