Tarnowskie obchody 84. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego
2023-09-27

Polskie Państwo Podziemne było ewenementem na skalę światową. Ta konspiracyjna organizacja militarna powstała 27 września 1939 r., kiedy w okupowanej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów Wojska Polskiego Służbę Zwycięstwu Polski – mającą kontynuować walkę z obu okupantami. W Tarnowie odbyły się dzisiaj uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Udział w nich wziął I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
 
- Pomimo okupacji polskich ziem przez Niemcy i Związek Sowiecki ciągłość prawna państwa polskiego została zachowana. Jesteśmy dumni z naszej historii. Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym - mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Tarnowskie obchody 84. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz święto patrona XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Tarnowie rozpoczęły się mszą świętą w intencji żołnierzy AK w bazylice katedralnej pw. NMP w Tarnowie. Następnie na rynku w Tarnowie odbyło się ślubowanie na sztandar uczniów klas pierwszych XVI LO. Po tej części uroczystości wszyscy zebrani przemarszem udali się przed Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie złożone zostały kwiaty i zapalone światło pamięci.
 
Podczas uroczystości zostały wręczone odznaczenia nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Uroczystego wręczenia dokonał I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz. Za wybitne zasługi w działalności społecznej i patriotycznej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczona została wiceprezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Tarnowie pani Elżbieta Zięba. Na wniosek wojewody małopolskiego Łukasza Kmity za zasługi w działalności społecznej I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz wręczył Brązowy Krzyż Zasługi.
 
- W ten sposób państwo polskie chce uhonorować tych, którzy w szczególny sposób się dla niego zasłużyli. Proszę przyjąć moje wyrazy szacunku oraz gratulacje z okazji przyznanych odznaczeń. Życzę niesłabnącego zapału w działalności na rzecz naszej Ojczyzny – mówi wicewojewoda Ryszard Pagacz.


20230927_Tarnow 20230927_Tarnow 20230927_Tarnow 20230927_Tarnow 20230927_Tarnow 20230927_Tarnow
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj