Szpital w Oświęcimiu z nowym ambulansem. Rządowe wsparcie umożliwi zakup nowoczesnego pojazdu
2023-09-26

- Szpital Powiatowy w Oświęcimiu to jedna z większych placówek medycznych w Małopolsce Zachodniej. Posiada specjalistyczną bazę zabiegowo-diagnostyczną. Szpital świadczy usługi w zakresie leczenia szpitalnego, ambulatoryjnego, diagnostyki oraz szeroko rozumianej profilaktyki i edukacji prozdrowotnej. Tylko w lipcu karetki przywiozły do tutejszego SOR-u 576 pacjentów. W 2022 r. zespoły ratownictwa medycznego, których dysponentem jest ZOZ w Oświęcimiu, łącznie wyjeżdżały ponad 11 tys. razy. Dzięki rządowemu dofinansowaniu możliwy był zakup nowego ambulansu. To kolejny krok w umacnianiu bezpieczeństwa zdrowotnego Małopolan w tej części województwa – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dziś przed oświęcimskim Szpitalem wojewoda Kmita przekazał na ręce dyrektora placówki Edwarda Piechulka kluczyki do nowej karetki. W wydarzeniu uczestniczyli także poseł Dorota Niedziela oraz przedstawiciele zarządu powiatu oświęcimskiego na czele ze starostą Andrzejem Skrzypińskim.

Ambulans ratunkowy typu B
Środki zostały przekazane powiatowi oświęcimskiego na podstawie umowy podpisanej przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę na zadanie „Zakup ambulansu sanitarnego wraz z wyposażeniem dla systemu PRM w ZOZ w Oświęcimiu”.

- Dodatkowe 600 tys. zł z budżetu państwa z przeznaczeniem na zakup ambulansu wraz z wyposażeniem dla ZOZ w Oświęcimiu to działanie z myślą o pacjentach z tej części naszego województwa. Nowa karetka będzie wspierać system Państwowego Ratownictwa Medycznego. Sprawny transport ma w tym przypadku szczególne znaczenie – tłumaczy wojewoda Łukasz Kmita.

Ambulans typu B to samochód skonstruowany i wyposażany tak, by służyć transportowi, podstawowemu leczeniu i monitorowaniu pacjentów.

Wyposażenie medyczne obejmuje: nosze elektryczne, krzesełko kardiologiczne, respirator.

Koszt inwestycji to 648 tys. zł – pozostałe 48 tys. zł to wkład własny Szpitala. Dotacja z budżetu państwa to prawie 93% wartości zakupu.

3 mln zł dla Małopolski na dofinansowanie zakupu 5 karetek z wyposażeniem

W lipcu do Małopolski dotarły dobre wiadomości. Ministerstwo Zdrowia wyasygnowało środki na dofinansowanie zakupu nowych ambulansów w całej Polsce. Z puli w wysokości 32,4 mln zadysponowanej na ten cel – 3 mln zł dedykowanych zostało Małopolsce. Pozwoli to dofinansować zakup 5 karetek z wyposażeniem. Ambulans dla Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu jest jednym z nowych pojazdów, zakupionych właśnie z tych środków. Pozostałe będą służyć Zespołom Ratownictwa Medycznego działającym przy Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym (2 ambulanse) oraz szpitalach w Gorlicach i Nowym Targu (po 1 ambulansie) – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Dofinansowanie Zespołów Ratownictwa Medycznego oraz ambulansów wykorzystywanych do transportu sanitarnego/medycznego było realizowane także w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Środki na zakup ambulansów otrzymało 7 małopolskich podmiotów. Zawnioskowałem także o środki z rezerwy ogólnej budżetu państwa dla powiatu nowotarskiego, samorządu województwa małopolskiego (w 2023 r.) oraz powiatu brzeskiego (w roku 2022) właśnie na zakup karetek dla systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne – przypomina wojewoda Kmita.

Wsparcie dla SOR-ów
Na terenie powiatu oświęcimskiego działa Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu Powiatowym im. św. Maksymiliana w Oświęcimiu, który jest również dysponentem zespołów ratownictwa medycznego.

Dzięki konkursowi z Funduszu Medycznego placówki medyczne mogły ubiegać się o środki na modernizację, przebudowę lub doposażenie szpitalnych oddziałów ratunkowych, w tym pracowni diagnostycznych współpracujących z SOR. To kolejne znaczące wsparcie dla infrastruktury ratownictwa medycznego. 15 małopolskich szpitali otrzyma ponad 153 mln  zł, w tym Zespół Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu – ponad 3,8 mln zł – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita

Do oświęcimskiego SOR-u w lipcu 2023 r. samodzielnie zgłosiło się 2019 osób. Doliczając do tego osoby, które na SOR przewiezione zostały karetką (576), można powiedzieć, że tylko w jednym miesiącu SOR Szpitala w Oświęcimiu zaopatrywał niemal 2,6 tys. pacjentów.

- Wieloaspektowy rozwój wszystkich regionów wpisuje się w politykę rządu Premiera Mateusza Morawieckiego. Dotyczy to wspierania zarówno infrastruktury, środków kierowanych na m.in. modernizację i rozbudowę obiektów użyteczności publicznej, w tym placówek edukacyjnych, jak i wszelkich działań umacniających system opieki zdrowotnej – dodaje wojewoda.

System Państwowe Ratownictwo Medyczne w powicie oświęcimskim Małopolsce
W Oświęcimiu stacjonują dwa podstawowe ZRM-y działające 24 godziny na dobę.

Ponadto powiat oświęcimski zabezpieczają:
- podstawowy ZRM działający 24 godziny na dobę w Kętach,
- podstawowy ZRM działający 24 godziny na dobę Zatorze,
- jeden 16-godzinny podstawowy ZRM w Brzeszczach.

W ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w Małopolsce pracuje 136 zespołów, które każdej doby dyżurują w Małopolsce. 21 z nich to zespoły specjalistyczne, a 115 to podstawowe. Są one rozlokowane w 96 miejscach stacjonowania.

W tym roku w Małopolsce na system Państwowego Ratownictwa Medycznego zabezpieczono niemal 300 mln zł.


20230926_Oswiecim_karetka 20230926_Oswiecim_karetka 20230926_Oswiecim_karetka 20230926_Oswiecim_karetka 20230926_Oswiecim_karetka 20230926_Oswiecim_karetka 20230926_Oswiecim_karetka 20230926_Oswiecim_karetka 20230926_Oswiecim_karetka 20230926_Oswiecim_karetka 20230926_Oswiecim_karetka
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj