Otwarcie wystawy „Dziś jest pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce”
2023-09-23

21 sierpnia w Warszawie zainaugurowano ekspozycję plenerową „Dziś jest pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce”. Następnie wystawa wyruszyła w Polskę, a dziś zawitała na plac Wielkiej Armii Napoleona w Krakowie. W ramach cyklu wydarzeń kulturalnych zaplanowano także koncert oraz pokaz filmu. W krakowskich uroczystościach wziął udział II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

- Jan Kochanowski zapisał w Pieśniach: „A jeśli komu droga otwarta do nieba, Tym, co służą ojczyźnie”. Nie bez powodu pozwalam sobie przywołać te piękne słowa. Zależy mi, aby z całą mocą wybrzmiały dziś na placu Wielkiej Armii Napoleona w Krakowie, w miejscu otwieranej uroczyście wystawy pod tytułem „Dziś jest pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce”. Okolicznościowe spotkanie, w którym macie Państwo przyjemność uczestniczyć, jest doskonałą okazją do tego, aby na nowo odkryć fundament, na którym opiera się służba każdej harcerki i każdego harcerza. Są nim uniwersalne wartości jedności, braterstwa i solidarności, które wpisują się w misję wychowawczą Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Życzmy sobie, aby prezentowana ekspozycja pozwoliła jeszcze bardziej wzmocnić powszechny szacunek względem harcerskiej służby. Niech obraz pasji i oddania na rzecz Ojczyzny, utrwalony na wystawie, ale i wielokrotnie przez nas doświadczany, motywuje nas do szczerej wdzięczności. Zapraszam do zwiedzania wystawy! – zachęca wicewojewoda Mateusz Małodziński.


Wystawę będzie można zwiedzać do 22 października 2023 r.

„Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce” to cykl wydarzeń kulturalnych, przedstawiających historię ruchu harcerskiego w Polsce, obrazujących odwagę i miłość do ojczyzny wielu pokoleń młodych ludzi. Projekt nawiązuje do planów Harcerstwa Polskiego podczas przygotowania do walki z okupantem, samej walki i czasu odbudowy ojczyzny.

Ekspozycja powstała w ramach projektu „Harcerstwo w służbie Bogu i Ojczyźnie”, który jest realizowany przez Towarzystwo Projektów Edukacyjnych wraz z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej oraz Fundacją PGE. W ramach inicjatywy planowane są także inne przedsięwzięcia, m.in. album historyczny.

20230923_wystawa 20230923_wystawa 20230923_wystawa 20230923_wystawa 20230923_wystawa 20230923_wystawa 20230923_wystawa 20230923_wystawa 20230923_wystawa
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj