Programy rządowe w praktyce. Otwarcie drogi powiatowej Przeginia – Sułoszowa
2023-09-23

- Nieco ponad dwa lata mija od wbicia pierwszej łopaty pod budowę drogi powiatowej nr 1154 K pomiędzy gminami Jerzmanowice-Przeginia i Sułoszowa w powiecie krakowskim. Dziś otwieramy bezpieczną i komfortową drogę, która będzie służyć wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Zadanie to nie mogłoby zostać zrealizowane, gdyby nie rządowe środki, które pokryły niemal 100 proc. kosztów inwestycji. Tak działają Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg oraz Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W uroczystym otwarciu drogi powiatowej nr 1154 K łączącej gminy Jerzmanowice-Przeginia i Sułoszowa wziął udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wicemarszałek Senatu Marek Pęk.

Prawie 4,3 km bezpiecznej drogi
- Ta inwestycja to przykład dobrej współpracy pomiędzy rządem a samorządem. Odpowiednio złożone wnioski w ramach rządowych instrumentów dofinansowania takich inwestycji pozwoliły na rozbudowę prawie 4,3 kilometra wygodnej i przede wszystkim bezpiecznej drogi – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Szeroki zakres prac. Szerokie dofinansowanie
Zakres prac zrealizowanych w ramach zadania „Rozbudowa drogi powiatowej nr 1154K w miejscowościach Przeginia i Sułoszowa” był bardzo szeroki. To budowa drogi powiatowej klasy Z na łącznej długości ok. 4265 m, podzielonej na dwa odcinki. Do tego budowa skrzyżowań z drogami gminnymi, przebudowa fragmentów drogi krajowej DK94 i drogi wojewódzkiej DW 773. Wreszcie – rozbudowa drogi gminnej nr 601960K.

- W ramach zadania powstały także dwukierunkowa ścieżka rowerowa z możliwością korzystania przez pieszych o szerokości 3 m, pobocza, chodnik oraz przejścia dla pieszych, kanalizacja deszczowa i odwodnienie czy dwa  zbiorniki chłonne. Przebudowane zostały zjazdy wraz z przepustami – mówi wojewoda Kmita.

- Wartość zadania wyniosła ponad 19 mln zł. To olbrzymia kwota. Tak ważne inwestycje, służące lokalnym społecznościom, to swoiste oczko w głowie rządu Premiera Mateusza Morawieckiego. Dofinansowania rzędu prawie 10,2 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz blisko 6,2 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych pozwoliły na niemal całościowe pokrycie kosztów tego zadania – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

RFIL w powiecie krakowskim
Od 2020 roku Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych wsparł inwestycje z powiatu krakowskiego kwotą prawie 31 mln złotych. Dzięki temu takie inwestycje jak budowa sali gimnastycznej przy LO w Krzeszowicach czy rozbudowa budynku Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale stały się możliwe do zrealizowania.

RFRD w powiecie krakowskim
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg jako rządowy instrument wsparcia samorządów szeroko wspiera powiat krakowski. Od 2020 roku do tylko do samorządu powiatu krakowskiego trafiło prawie 49 mln zł.

– Bilans RFRD w Małopolsce jest imponujący. Łącznie ponad 1,3 mld zł, ponad 1,2 tys. km odcinków dróg objętych pracami i 1173 zadania! Małopolska stała się wielkim placem budowy. A przypomnę, że do Małopolski w naborze na rok 2024 mogą trafić rekordowe środki: prawie 229 mln zł na nowe zadania i do tego prawie 72 mln zł na zadania wieloletnie! Konsekwentnie poprawiamy stan infrastruktury drogowej, bo to są konkrety, które służą wszystkim mieszkańcom – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

4D5A5138AH0A5339AH0A5239AH0A50224D5A52014D5A51554D5A50434D5A5064
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj